Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Muzeum Czartoryskich w Puławach

Puławy Miasto - Muzeum Czartoryskich w Puławach - foto2
Puławy Miasto - Muzeum Czartoryskich w Puławach - foto3
Puławy Miasto - Muzeum Czartoryskich w Puławach - foto4
Puławy Miasto - Muzeum Czartoryskich w Puławach - foto5
Puławy Miasto - Muzeum Czartoryskich w Puławach - foto6
Puławy Miasto - Muzeum Czartoryskich w Puławach - foto7
Plik mp3 artoryskich_pulawy.mp3
Lokalizacja na mapie
Rodzaj obiektu Muzea

Dane teleadresowe: Czartoryskich 8, 24-100 Puławy

Gmina Puławy Miasto
Kontakt 81 8884411
E-mail: kontakt@muzeumczartoryskich.pulawy.pl
www: www.muzeumczartoryskich.pulawy.pl
strona obiektu w serwisie: http://czartoryscypulawy.kraina.org.pl

Opis:
W 2009 roku otwarto w Puławach Muzeum Czartoryskich, które nawiązuje do idei pierwszego polskiego muzeum, założonego tutaj księżna Izabelę z Flemmingów Czartoryską. W 1801 roku otworzyła Świątynię Sybilli, a w 1809 Domu Gotyckiego. Po dwustu latach możemy znów podziwiać zabytki i pamiątki z kolekcji księżnej Izabeli. Muzeum Czartoryskich mieści się w jednej z sal Pałacu Czartoryskich, a eksponowane w nim muzealia pochodzą przede wszystkim z Muzeum XX. Czartoryskich w Krakowie.

Więcej informacji
Godziny otwarcia: Sezon letni ( kwiecień - wrzesień) - 9.00 - 17.00 Sezon zimowy (październik - marzec) 9.00 - 16.00 Dzień bezpłatnego wstępu: poniedziałek Ceny biletów wstępu: normalny - 15zł ulgowy - 10zł rodzinny - 35zł Działalność Muzeum Czartoryskich w Puławach zainaugurowano wystawą noszącą symboliczny tytuł: Czartoryscy. Powrót do Puław. Zadaniem wystawy jest prezentacja dziejów książąt Czartoryskich oraz ukazanie najważniejszych aspektów dziedzictwa kulturowego rodu. Ekspozycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza prezentuje życie i osiągnięcia osób bezpośrednio związanych z Puławami w XVIII i na początku XIX wieku. Główny akcent położony został na zaprezentowaniu politycznej, edukacyjnej i literackiej działalności Adama Kazimierza Czartoryskiego oraz pasji kolekcjonerskiej, muzealniczej i ogrodniczej jego żony Izabeli z Flemmingów. W dalszej kolejności przedstawione zostały dzieje i dokonania potomków pary książęcej: Teresy, Marii Wirtemberskiej, Adama Jerzego, Konstantego i Zofii Zamoyskiej. Druga część wystawy ukazuje historię rodziny Czartoryskich po roku 1831, kiedy to zmuszeni zostali do opuszczenia swojej siedziby rodowej i udania się na długoletnią emigrację. Ta część ekspozycji podkreśla zjawisko kontynuowania i rozwijania przez Czartoryskich tradycji puławskich na obczyźnie, zaznacza doniosłą rolę Wielkiej Emigracji i skupia się na przedstawieniu aktywności obozu politycznego Hotel Lambert. Wystawę zamyka prezentacja działalności wnuków księżnej Izabeli – Władysława Czartoryskiego i Izy Działyńskiej, którzy z prawdziwą pasją kontynuowali tradycje swej babki w zakresie kolekcjonerstwa i muzealnictwa, a w przypadku Izy Działyńskiej również sztuki ogrodowej.
Do szczególnie cennych obiektów wchodzących w skład zespołu pałacowo-parkowego w Puławach należą Świątynia Sybilli, Dom Gotycki oraz Dom Aleksandryjski. Muzeum Czartoryskich w Puławach kieruje do zwiedzających bogatą ofertę zajęć edukacyjnych, w tym warsztaty i lekcje muzealne oraz zwiedzanie tematyczne wystawy, poświęcone sztuce, muzyce, literaturze i teatrowi na dworze książąt Czartoryskich. Zapraszamy!
Komentarze
    Brak komentarzy
Twój komentarz
E-mail:
Nick/Pseudonim:
Komentarz:
Ocena:
Ile to jest 10+13=
Dodaj zdjęcie: