Poniatowa

Kontakt
Gmina Poniatowa
Telefon 081 820 48 36
e-mail sekretariat@um.poniatowa.pl

Opis

Gmina Poniatowa to gmina miejsko-wiejska położona we wschodniej części powiatu opolskiego. To wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla tych, którzy cenią przyrodę, bogate lasy i malownicze krajobrazy. Atutem tego regionu są także liczne zbiorniki wodne znajdujące się w samym centrum siedziby gminy.  

Historia Poniatowej    

Z historii wynika, że Poniatowa istniała już przed 1382 r. czego dowodem jest dokument wystawiony 2 września tego roku przez Starostę Lubelskiego. Źródła podają, że była to niegdyś wieś drobnoszlachecka, należąca do kilku rodzin niezamożnej szlachty zagrodowej.

Poniatowa do początków XIX w., gdy stanowiła jeszcze strefę obronną Kazimierza Dolnego, podlegała sądowi Kasztelańskiemu w Wąwolnicy.

Poniatowa jest stosunkowo młodym miastem – jego pierwsze zabudowania powstały w 1937 r. i było to osiedle przyfabryczne przy państwowych „Zakładach Tele i Radiotechnicznych – Filia nr. 2”, których budowę rozpoczęto w ramach rządowego programu tworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Miejscowość uzyskała prawa miejskie 18 lipca 1962 r., na mocy Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów PRL.

W latach 70-tych nastąpił intensywny rozwój miasta – zaczęły powstawać obiekty użyteczności publicznej, sklepy, punkty usługowe, dynamicznie wzrosła także liczba mieszkańców Poniatowej.    

Gdzie znajduje się Poniatowa?          

Poniatowa to miejscowość położona w południowo-wschodniej Polsce, w zachodniej części województwa lubelskiego. Miasto oraz część gminy znajduje się w zasięgu Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Władze Poniatowej starają się by rozwój miasta nie odbywał się kosztem środowiska naturalnego.  

Co warto zobaczyć w Poniatowej?    

W Poniatowej znajduje się Dolina 10 Stawów, czyli zbiór akwenów, które przeznaczone są głównie do wędkowania. Stawy zasilane są przez rzeczkę Kraczewiankę – dopływ Chodelki.

Dużym walorem Poniatowej są również wkraczające do miasta lasy sonowo-dębowe i dębowo-grabowe, co stwarza idealne warunki do podróży pieszych oraz przejażdżek rowerowych i konnych.

W miejscowości dużym powodzeniem cieszy się także zalew. Do dyspozycji turystów zostały przygotowane: wydzielony basen pływacki, akwen przeznaczony do pływania na rowerach wodnych, boisko do gry w piłkę plażową oraz plac zabaw dla dzieci.

Inne atrakcje godne polecenia w Poniatowej:         

  • Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach, który został wzniesiony w 1919 r.
  • Zespół pałacowo-parkowy w Kraczewicach (Dom Muzyki), który został wzniesiony w latach 1912-1914 w stylu secesyjnym przez niemiecką rodzinę ziemiańską Gerliczów,
  • Kaplica dworska pw. NMP Królowej Świata w Kowali,
  • Miejsce pamięci ERNTEFEST („Krwawe Dożynki”),
  • Sekcja Jeździecka Poniatowa w Kraczewicach Rządowych.

Aktywny wypoczynek w Poniatowej  

Turyści odwiedzający Poniatową znają tu wiele możliwości do aktywnego wypoczynku. Bogatą działalność sportowo-rekreacyjną prowadzi tu Ośrodek Sportu i Rekreacji, znany także jako OSiR. Do dyspozycji zainteresowanych obiekt udostępnia m.in.: krytą pływalnie, zalew, wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz stadion sportowy z boiskami przeznaczonymi do różnych dyscyplin.

Dla miłośników zimowych szaleństw na części powierzchni zamarzniętego zalewu organizowany jest również lodowisko.

W miejscowości znajduje się także szlak turystyczny:       

  • trasa zielona – szlak o długości 5 km, posiada charakter pętli i przebiega głównie przez miasto

Lokalizacja

Poniatowa
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.

Noclegi Poniatowa

Gastronomia Poniatowa

Szlaki Poniatowa