Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Aplikacja mobilna

baner

Produkty turystyczne

Nasi partnerzy

   Informujemy, że Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w Kazimierzu Dolnym przyjmuje zgłoszenia na zajęcia warsztatowe w zakresie tkania tradycyjnego, garncarstwa i tworzenia wianków.

   Uczestnikami mogą być pełnoletni mieszkańcy następujących gmin: Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Puławy, Wąwolnica, Wojciechów i Żyrzyn, w tym osoby z grup defowaryzowanych z uwagi na wiek (60+ poza sferą aktywności zawodowej) oraz niepełnosprawność. Kandydaci muszą miećminimalne doświadczenie w rękodziele. Liczba uczestników jest ograniczona do 21 osób.  

Wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy należy dostarczyć mailem na adres: urbanmalgorzata@tlen.pl do 15 lutego br. Decyduje kolejność zgłoszeń.

  

Warsztaty organizowane będą w trzech zakresach tematycznych:

  1. warsztaty z zakresu tkactwa tradycyjnego na krośnie prowadzone będą przez 3 dni dla 4 osób. W pierwszym dniu uczestnicy zostaną zapoznani z budową i zasadą działania warsztatu tkackiego, sposobem przygotowania warsztatu do pracy - wykonanie osnowy i założenie jej na warsztat. Drugiego dnia uczestnicy przygotują materiały do tkania i rozpoczną prace na krośnie tkackim. W trzecim dniu uczestnicy będą kontynuowali prace tkackie. Zajęcia będą trwały 7 godzin lekcyjnych każdego dnia.
  2. warsztaty z zakresu tworzenia wianka z kwiatów łąkowych i polnych do stroju ludowego i obrzędowego będą prowadzone przez 2 dni dla 10 osób. W pierwszym dniu uczestnicy zapoznają się ze znaczeniem wianka w stroju ludowym i obrzędowym Ziemi Lubelskiej. Następnie zapoznają się z używanymi materiałami, kolejnym etapem będzie botaniczne odwzorowanie kwiatów łąkowych i polnych, następnie zmontowanie wianka tradycyjnego do stroju ludowego. W drugim dniu uczestnicy zapoznają się z zasadą tworzenia korony do stroju obrzędowego (sobótki, dożynki), przygotowania materiału, wykonanie kwiatów łąkowych i polnych (maki, chabry i stokrotki). Montaż podstawy korony i ostateczne zmontowanie korony. W każdym dniu zajęcia będą trwały po 6 godzin lekcyjnych.
  3. warsztaty z zakresu garncarstwa będą prowadzone przez 2 dni dla 7 osób. W pierwszym dniu uczestnicy zostaną zapoznani z tradycją garncarstwa, sposobem pozyskiwania gliny, wyrabianiem gliny w celu przygotowania do wykonania produktu. Następnie uczestnicy kursu wykonają dwie prace. Będą to tradycyjne wazoniki według wzorów lubelskich. Następnie ozdobią swoje prace poprzez wyrysowanie wzoru. W każdym dniu zajęcia będą trwały po 6 godzin lekcyjnych.

 

Termin zajęć warsztatowych:

- warsztaty z zakresu tkactwa tradycyjnego: 23, 24, 25 luty 2019r.

- warsztaty z zakresu tworzenia wianka do stroju ludowego i obrzędowego: 2 i 3 marca 2019r.

- warsztaty z zakresu garncarstwa: 27 kwietnia i 8 maja 2019r.

 

Miejsce zajęć: „Siedlisko Małgorzaty", Kazimierz Dolny, Cholewianka 7A.

 

Formularz zgłoszeniowy i Regulamin określający zasady rekrutacji uczestników zamieszczamy poniżej do pobrania. W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy (urbanmalgorzata@tlen.pl) lub telefoniczny: 510157111.

 

Informujemy, że w/w warsztaty są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach inicjatywy LEADER.

 

Pobierz pliki