Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza w dniach 16-27 sierpnia na 12. edycję Warsztatów Archeologii Doświadczalnej do Oddziału Grodzisko Żmijowiska.

 

Jak co roku przygotowano ciekawy i bogaty program zajęć, które odbywają się na terenie Grodziska w godz. od 10:00 do 16:00. Koszt wynosi 10 zł od osoby za jeden dzień warsztatów, a ilość dni uczestnictwa jest dowolna. W ramach opłaty organizatorzy zapewniają materiały niezbędne do eksperymentów, wiedzę instruktorów oraz możliwość korzystania z obiektów i urządzeń skansenu archeologicznego.

 

Pierwszy tydzień poświęcony będzie niemal wyłącznie na działalność pracowni ceramicznej, gdzie uczestnicy warsztatów doskonalić będą umiejętności w wyrobie naczyń metodami wczesnośredniowiecznymi albo uczyć podstaw tego rzemiosła, tych którzy na Warsztatach pojawią się po raz pierwszy.

 

Od 22 sierpnia zacznie działać słowiańska kuchnia, gdzie empirycznie i organoleptycznie będzie można zmierzyć się z wyzwaniem komponowania i przygotowywaniem wczesnośredniowiecznego jadłospisu.

 

W dniach 24-26 sierpnia zapraszamy na „panel garncarski", czyli spotkanie najbardziej aktywnych przedstawicieli ceramicznych rekonstruktorów specjalizujących się w garncarstwie średniowiecznym. Będą wspólne działania praktyczne, prezentacje, dyskusje, wymiana doświadczeń, a wreszcie 25 sierpnia wypał przywiezionych przez nich naczyń w jamie ziemnej.

 

Zajęcia warsztatowe odbywać będą się na terenie ośrodka archeologii doświadczalnej przy Grodzisku Żmijowiska w wymienionych dniach w godzinach od 10.00 do 16.00 (chyba, że prowadzone eksperymenty wymagać będą dłuższej pracy).

 

Warunki uczestnictwa w Warsztatach:
- osiągnięta pełnoletniość lub opieka dorosłych;
- odpłatność w wysokości: 10 zł za jeden dzień uczestnictwa - ilość dni: dowolna.