Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

DNI WISŁY to cykl imprez edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych mających na celu podkreślenie roli rzeki w życiu człowieka. Wydarzenieorganizowane jest przez Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego jużpo raz siedemnasty i cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Bogatagama zajęć składających się na DNI WISŁY skierowana jest nie tylko do dzieci, młodzieży szkolnej i akademickiej, ale także do osób dorosłych. Zapraszamy!

 

 


 

WYDARZENIA ORGANIZOWANE W RAMACH 17. DNI WISŁY:

PORTRET WISŁY / piknik rodzinny
5 czerwca 2016 / godz. 12:00-15:00
Zajęcia będą prowadzone w muzealnym ogrodzie, przez pracowników Odziału Przyrodniczego i animatorów zabaw. Happening poświęcony Wiśle, będzie polegał na namalowaniu portretu rzeki na dużym materiale o wymiarach ok.2,5 x 12m przy użyciu farb w sprayu i szablonów sylwetek ptaków. Materiał zostanie rozpięty na drewnianym stelażu i zamontowany na skarpie przy spichlerzu Oddziału Przyrodniczego. Instalacja będzie tłem dla galerii „ptaków cudaków", powstałych w trakcie warsztatów ornitologicznych. Podczas happeningu organizowane będą gry i zabawy orazliczne konkursy z nagrodami angażujące wszystkich członków przybyłych rodzin.
Czas trwania: 3 h
Miejsce: Ogród Oddziału Przyrodniczego / ul. Puławska 54
Impreza otwarta, wstęp bezpłatny


RAJD ŚCIEŻKAMI KAZIMIERSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO / wydarzenie dla gości indywidualnych
11 czerwca 2016 / godz. 10:00

Trasa rajdu będzie bardzo ciekawa i uczestnikom, którzy wyruszą z nami na wędrówkę na pewno nie zabraknie wrażeń. To prawdziwa gratka dla fanówaktywnego spędzania wolnego czasu. Podczas wycieczki zapoznamy się z charakterystycznymi elementami rzeźby Kazimierskiego Parku Krajobrazowego - wąwozami. Dowiemy się co nieco o ich genezie, a także nauczymy się rozpoznawać powszechnie występujące w nich rośliny. Na zakończenie rajdu zaplanowano ognisko z kiełbaskami.
Czas trwania: 3 h
Miejsce: Zbiórka przed Oddziałem Przyrodniczym / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do Muzeum dla każdego uczestnika
Termin zgłoszeń: 10 czerwca 2016


WARSZTATY ORNITOLOGICZNE / wydarzenie dla rodzin i gości indywidualnych
12 czerwca 2016 / godz. 09:00

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z niezwykłym bogactwem ptaków, spotykanych w najbliższym otoczeniu. Zajęcia będą składać się z trzech, powiązanych ze sobą części. W pierwszej, uczestnicy warsztatów, wezmą udział w prelekcji, następnie wyposażeni w lornetki oraz przewodniki do oznaczania ptaków, wyruszą wraz z ornitologiem, na krótkąwycieczkę po Kazimierzu Dolnym. Warsztaty zakończą się godzinnym rejsemstatkiem, podczas którego uczestnicy będą obserwować ptaki związane z Wisłą.
Czas trwania: 3 h
Miejsce: Oddział Przyrodniczy / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do Muzeum dla każdego uczestnika
Termin zgłoszeń: 8 czerwca 2016


PRZYRODA I ARCHEOLOGIA NAD WISŁĄ / wydarzenie dla rodzin i gości indywidualnych
18 czerwca 2016 / godz. 10:00

Wycieczka przyrodniczo-archeologiczna na Skarpę Dobrską oraz do oddziałuGrodzisko Żmijowiska. Większość trasy pokonamy autokarem, niewielki fragment wycieczki to spacer. W rezerwacie krajobrazowym "Skarpa Dobrska", zapoznamy się z roślinnością charakterystyczną dla ciepłolubnych muraw o charakterze stepów ostnicowych i kwietnych, rzadkich w skali Wyżyny Lubelskiej oraz kraju. Nasycimy oczy rozległą panoramą na Kotlinę Chodelską, Małopolski Przełom Wisły i Równinę Radomską, poznamy budowę geologiczną tego terenu, a także zgłębimy wiedzę na temat dziedzictwa archeologicznego Kotliny Chodelskiej. Następnie zwiedzimy unikalne w Polsce, otwarte muzeum tematyczne OddziałGrodzisko Żmijowiska, chroniące i popularyzujące relikty wczesnośredniowiecznego grodu obronnego Słowian. Na zakończenie wycieczki zaplanowano ognisko z kiełbaskami.
Czas trwania: ok. 4 h
Miejsce: Zbiórka przed Oddziałem Przyrodniczym / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do muzeum dla każdego uczestnika
Zgłoszenie uczestnictwa: 15 czerwca 2016


MALI MIESZKAŃCY RZEKI / wydarzenie dla rodzin i gości indywidualnych
19 czerwca 2016 / godz. 10:00

Zajęcia będą doskonałą okazją by poznać najmniejszych mieszkańców rzeki ijej okolicy. Niezastąpionym narzędziem podczas warsztatów będzie lupa -dzięki niej dokładnie poznamy budowę tych malutkich zwierząt. Jaki owadślizga się po powierzchni wody? Kto wśród owadów jest mistrzem latania?Gdzie powietrze magazynuje pływak żółtobrzeżek? Te, i wiele innych zagadek rozwiążemy poznając tajemniczy świat owadów wodnych. Warsztaty zakończą się zajęciami plastycznymi, podczas których uczestnicy własnoręcznie ozdobią ekotorby.
Czas trwania: ok. 2,5 h
Miejsce: Oddział Przyrodniczy / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do muzeum dla każdego uczestnika
Zgłoszenie uczestnictwa: 15 czerwca 2016


Zgłaszanie uczestnictwa przyjmujemy od poniedziałku do piątkuw godz. 08:00-15:00 (nr tel.: 81 881 03 26, e-mail: przyrodnicze@mnkd.pl). Zapraszamy!


SPONSORZY:

Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.            
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie