Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Muzeum Kowalstwa

Rodzaj obiektu Muzea

Adres: 24-204 Wojciechów 9

Gmina Wojciechów
Kontakt tel. 81 517 72 10, 517 76 22,
E-mail: gok@agroturystyka.pl
Cena bilet normalny 8,00 zł, 6,00 ulgowy zł
Lokalizacja na mapie

Opis:
Jedyne tego typu muzeum w Polsce, zajmuje najwyższą kondygnację Wieży Ariańskiej. Posiada kolekcję ponad 1000 eksponatów kowalstwa artystycznego i użytkowego z kraju i zagranicy. Można w nim zobaczyć starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem i miechem kowalskim oraz metalowe wyroby użytkowe – grace, motyki a także wasąg i drewniane brony. Wśród kilkuset eksponowanych wyrobów artystycznych na szczególną uwagę zwraca kute akwarium, pas cnoty czy patera na owoce wykonana przez kobietę. W muzeum goście mogą zagrać marsza kowalskiego na kowadle, zaostrzyć siekierę na ręcznej szlifierce czy zdać podkówkowy test na inteligencję. Dla grup dziecięcych i młodzieżowych organizowane są lekcje muzealne zakończone legendą o podkowie szczęścia oraz zajęcia warsztatowe „Podkowa z masy solnej” i „Zdobienie żelaza”. Plac przy budynku to doskonałe miejsce na ognisko i zabawy dla dzieci. W cenie biletu przewidziane jest również zwiedzanie Muzeum Regionalnego.

Czynne
Pn - Pt: w godz 10-17,
Sb -Ndz: w godz 10-17.
Od października do kwietnia muzeum nieczynne w niedziele


Więcej informacji
W Muzeum zebrane są metalowe wyroby użytkowe - grace, motyki, kosy, sierpy, topór ciesielski lewostronny, przyrząd do mierzenia długości obręczy kół oraz wasąg i drewniane brony. Każda z tych rzeczy wykonana ręcznie, charakterystyczna dla regionu z którego pochodzi, często podpisana znakiem kowala. Muzeum posiada bogatą kolekcję wyrobów artystycznych kilkudziesięciu kowali polskich, węgierskich i białoruskich. Są to głównie prace konkursowe, wykonywane podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali, Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej. Wyroby te powstały za pomocą tradycyjnych technik kowalskich, z zachowaniem cech regionu z którego dany kowal pochodzi.

Zbiory Muzeum z roku na rok stają się bogatsze i bardziej atrakcyjne. W ciągu 11 lat działalności Muzeum zgromadziło niezwykle ciekawe kolekcje kutych: krat, krzyży, zestawów kominkowych, wieszaków, świeczników, podstawek na butelki, wiatrowskazów, szyldów reklamowych, lamp, żyrandoli oraz kwietników. Oprócz tradycyjnych wyrobów artystycznych znajdują się tu również wyroby niezwykłe: żelazny pas cnoty, repliki broni średniowiecznej, patera na owoce wykonana przez kobietę, zegar słoneczny i wiele innych ciekawych prac. Muzeum spełnia ogromna rolę w edukacji regionalnej. Pobyt w nim, to lekcja historii kowalstwa polskiego, jego przeobrażeń, zanikających tradycji.
Opinie
    Brak opinii
Twój komentarz
E-mail:
Nick/Pseudonim:
Komentarz:
Ocena:
Ile to jest 16+5=
Dodaj zdjęcie: