Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

   11 listopada 2016 r. będziemy obchodzić 98. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to jedno z ważniejszych świąt obchodzonych w naszym kraju. W jego uroczystym przeżyciu pomoże nam udział w Mszach Świętych. Organizowane będą także apele, koncerty patriotyczne i niepodległościowy rajd rowerowy (Puławy Miasto).
   Obchody Dnia Niepodległości na terenie Krainy Lessowych Wąwozów będą odbywać się w następujących Miastach i Gminach:

 • NAŁĘCZÓW

W Dzień Niepodległości o godz. 10:30 odbędzie się Msza Św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie, po której nastąpi złożenie kwiatów na grobach poległych w obronie Ojczyzny, natomiast o godz. 15:30 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (Al. Lipowa 6) odbędzie się uroczysty koncert pt. "A to Polska właśnie" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. W Kaniorowej.  Wstęp wolny.

 • PUŁAWY MIASTO

W Puławach tradycyjnie odbędą się uroczystości patriotyczne w których udział wezmą przedstawiciele władz samorządowych, związków kombatanckich, służb mundurowych, poczty sztandarowe szkół oraz zainteresowani mieszkańcy Puław, chcący oddać cześć przodkom. Program obchodów obejmuje Mszę Świętą w Kościele pw. św. Józefa (godz. 9:00) oraz Uroczystości Patriotyczne przy pomniku Odzyskania Niepodległości (godz. 10:00).

Zapraszamy do uczestniczenia w obchodach głównych oraz w wydarzeniach towarzyszących - Niepodległościowym Rajdzie Rowerowym - Al. Partyzantów 11 (Hala MOSiR) godz. 11:00.
Zapraszamy równiez do udziału w 13. Przeglądzie Poezji i Pieśni Niepodległościowej "Żeby Polska była Polską...". Koncert odbędzie się 11 listopada (piątek) o godz. 16:00 w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika".

 • PUŁAWY GMINA

- godz. 10:00 - Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej.

- godz. 11:00 - uroczystości pod pomnikiem na skwerze przy Kościele parafialnym w Gołębiu (modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy),

- godz. 11:15 - Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele parafialnym pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu,

- godz. 12:00 - koncert patriotyczny w wykonaniu Zespołu „Aplauz".

 • PONIATOWA

Burmistrz Poniatowej zaprasza wszystkich mieszkańców na uroczystą Mszę Św. w intencji Ojczyzny o godz. 10:00. O godz. 11:30 odbędzie się przemarsz ulicami z towarzyszeniem orkiestry dętej, złożenie kwiatów pod pomnikami, a o godz. 12:30 koncert z okazji Święta Niepodległości w CKPiT.

 • OPOLE LUBELSKIE

Program uroczystości:
- godz. 12:00 - Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lub. Msza Święta w intencji Ojczyzny
-godz. 13:30 - Opolskie Centrum Kultury Program patriotyczny: występ Chóru Cantata Prezentacja potyczki z 1831 r. pod Opolem Lubelskim przygotowana przez Stowarzyszenie „Nasza Historia" Quiz historyczny „Znasz-li ten kraj..." - Rada Seniorów vs. Młodzieżowa Rada Gminy Występy laureatów Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Muzyki Polskiej „Dla Ciebie Polsko". Spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego - kapitanem Januszem Walędzikiem ps. Czarny Koncert Młodzieżowej OrkiestryDętej z OCK „Na patriotyczną nutę"
- godz. 19:30 - Spektakl Bal Polski cz. 2 w wykonaniu grupy teatralnej OCK POKOLENIE

Wydarzenia towarzyszące: Od godz. 13:00 skwerek i hol OCK: obóz powstańczy przygotowany przez grupę rekonstrukcji historycznej „Niezłomni 1945" z Sandomierza; grochówka Piłsudskiego, stoisko z biżuterią patriotyczną.

 • JANOWIEC

11 listopada 2016 r. o godz. 9.00 w Kościele parafialnym w Janowcu odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny.

 • JÓZEFÓW NAD WISŁĄ

Uroczyste obchody Święta Niepodległości odbędą się w Kościele pw. Św. Anny w Prawnie o godz. 11:00. 

 • KAZIMIERZ DOLNY

W Kazimierzu tradycyjnie Święto Niepodległości rozpocznie się o godzinie 10.30 w Farze mszą świętą w intencji ojczyny. Po niej w lapidarium za Farą zaplanowano poświecenie tablicy memoratywnej upamiętniającej ofiary KL Warschau. Ok. godziny 11:45 odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości pod klasztor Ojców Franciszkanów i złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. O godzinie 14.00 w pobliskim Wierzchoniowie Msza Święta i poświęcenie odrestaurowanego pomnika bohaterów wojny polsko - bolszewickiej. 

 • KARCZMISKA

Wójt Gminy Karczmiska zaprasza do uczestnictwa w obchodach Dnia Niepodległości. O godz. 10:30 nastąpi złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy przed pomnikiem na Placu Niepodległości. Następnie odbędzie się Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele parafialnym w Karczmiskach o godz. 11:00 oraz koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu chóru "Corda Cantando" o godz. 11:45.

 • KOŃSKOWOLA

Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli  zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni z okazji Święta Niepodległości - 10.11.2016 r. godz.17.00.

11.11.16 - godz. 09:00 - uroczysta Msza Św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Końskowoli 

godz. 10:10 - przemarsz do sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Końskowoli - uroczystość gminna, część artystyczna pt. "Droga do Niepodległości" w wykonaniu Zespołu Placówek Oświatowych w Pożogu, koncert Orkiestry Dętej.

 • WĄWOLNICA

Msza Św. w intencji Ojczyzny o godz. 10:30 w Kościele Św. Wojciecha w Wąwolnicy.

 • WOJCIECHÓW

Msza Św. za Ojczyznę odbędzie się o godz. 09:30 w Kościele pw. Św. Teodora w Wojciechowie. Po Mszy - część artystyczna w wykonaniu Klubu Seniora, następnie przemarsz pod pomnik Tadeusza Kościuszki i złożenie wieńców w hołdzie walczącym za Ojczyznę.