Rezerwat Przyrody Krowia Wyspa

Kontakt
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny

Opis

Faunistyczny rezerwat, którego przedmiotem jest ochrona lęgowisk ptaków. Znajduje się w Kazimierskim Parku Krajobrazowym

Z janowieckiego zamku rozciąga się oszałamiający widok na Małopolski Przełom Wisły. Mieniący się w oddali nurt Wisły rozszczepia rozległa wyspa od wieków zwana Krowią. Naprzeciw niej znajduje się ujście rzeki Chodelki. Część brzegów pozostała dzika, fragmenty brzegów próbowano uregulować, jednak kapryśna królowa polskich rzek nie na długo poddaje się woli człowieka niszcząc ostrogi, zastawki i . Jak nietrudno się domyślić, jest jeden z najbardziej rybnych odcinków rzeki. W okolicy znajduje się kilkunastometrowa głębia zwana “Maćków Dołem”, a żyją w niej legendarnej wielkości sumy polujące wzdłuż Krowiej Wyspy. Ponieważ wyspa zawsze służyła jako pastwisko nie umacniano jej brzegów i nie sadzono tu wierzby wikliny. Tak też wykształciły się tu piękne zbiorowiska łąkowe. Znajdziemy tu niemal wszystkie nadwiślańskie gatunki ptaków. Uważny obserwator na pewno odróżni płaskonosa od zwyczajnej kaczki krzyżówki. Nie trzeba jechać nad morze, by zaobserwować zwinnego ostrygojada, który zakrzywionym dziobem wygrzebuje małże. Łąki przemierza tu brązowy, elegancko nakrapiany czarnymi plamkami, rycyk. W płytkiej wodzie i w mule wzdłuż linii brzegowej uwijają się zwinne czarno-białe brodźce.

W 1991 roku powstał Rezerwat Przyrody Krowia Wyspa, aby chronić to miejsce. Rezerwat ma obszar 62,30 ha i leży w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje położoną na Wiśle Krowią Wyspę, piaszczyste mielizny i wody przybrzeżne.

Lokalizacja

Kazimierz Dolny