Wąwolnica

Kontakt
Gmina Wąwolnica
Telefon 81 882 50 01
e-mail gmina@wawolnica.pl

Opis

Wąwolnica to niewielka miejscowość położona w środkowo-zachodniej części województwa lubelskiego i stanowi siedzibę gminy wiejskiej. Znaczna część obszaru leży na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Urozmaicony krajobrazowo teren, cisza, spokój oraz świeże powietrze tworzą wymarzone warunki do skorzystania z tutejszych ofert agroturystycznych.

Wąwolnica jest także znanym miejscem kultu Matki Boskiej Kębelskiej, co przyciąga wielu pielgrzymów z kraju i zagranicy.       

Historia Wąwolnicy    

Wąwolnica początkowo należała do ziem sandomierskich, co czyni ją jedną z najstarszych osad w Małopolsce.

Historia miejscowości rozpoczęła się w XIX w. – choć według legend znacznie wcześniej, bo w 721 r., kiedy to miejscowość miała zostać założona przez legendarnego króla Kraka.

Mówi się, że miasto, leżące przy dawnym szlaku handlu bursztynem między Bałtykiem, a Morzem Czarnym, posiadało w XIII w. gród obronny natomiast w XIV w. parafię.

Czasy świetności Wąwolnicy przypadają na okres panowania Kazimierza Wielkiego. Dzięki niemu miejscowość przed 1370 r. uzyskała prawa miejskie magdeburskie, stając się miastem królewskim. Z rozkazu króla w Wąwolnicy zostały wybudowane: zamek, mur obronny, a także kaplica królewska pw. św. Wojciecha.

W XV w. w Wąwolnicy odbywały się sądy ziemskie, grodzkie oraz kasztelańskie, a w wieku XVI sądy wojewody lubelskiego nad szlachtą.

W połowie XVI w. miasto zostało doszczętnie spalone, a w 1567 r. król Zygmunt August założył je na nowo.

Od XVII postępował upadek miasta, które było niszczone przez wojska rosyjskie, szwedzkie i saskie.    

Co warto zobaczyć w Wąwolnicy?     

Najważniejszym zabytkiem Wąwolnicy jest Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, które znajduje się w prezbiterium starego gotyckiego kościoła z XIV w.. W ołtarzu została umieszczona gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która została przeniesiona tu w 1700 r. z pobliskiego Kębła. Wyjątkowość figury podkreśla fakt, że 10 września 1978 r. została ona koronowana diademami papieskimi.

Inne atrakcje, która znajdują się w Wąwolnicy i jej okolicach:      

  • Ruiny papierni w Celejowie, która została wzniesiona w 1823 r. przez księcia Adama Czartorsykiego. Obecnie papiernia od 1994 r. jest własnością prywatną.
  • Nart-Sport Rąblów – stacja narciarska wyposażona w 4 wyciągi, 2 wypożyczalnie sprzętu zimowego, nowoczesny system naśnieżania oraz sztuczne oświetlenie.
  • Park Labiryntów i Miniatur to miejsce, gdzie dzieci przeżyją super zabawę w wiejskich plenerach, a dorośli podczas czekania na swoje pociechy znajdą miejsce do aktywnych spacerów, wypoczynku i refleksji.
  • Młyn w Iłkach,
  • Stok narciarski Celejów,
  • Zespół pałacowo-parkowy w Kęble,
  • Zespół pałacowo-parkowy w Celejowie.

Aktywny wypoczynek w Wąwolnicy  

Turyści, którzy lubią spędzać swój czas aktywnie, znajdą tu trzy szlaki:  

  • trasa zielona – poprowadzona przez miejscowość Kębło, posiada 5 km długości oraz jest w formie pętli,
  • trasa czerwona – poprowadzona przez Wąwolnice, Stanisławkę i Kębło, posiada 13,6 km długości oraz jest w formie piętli,
  • trasa czarna – poprowadzona przez wsi na zachód od Wąwolnicy, posiada 15 km długości oraz jest w formie pętli.

Lokalizacja

Wąwolnica
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.