Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski
   Szlak Smaków "Krainy Lessowych Wąwozów"
 

  

                                                                  

 

   To oferta związana z dziedzictwem kulinarnym regionu, tradycjami związanymi ze  sposobem serwowania potraw, unikalnymi  recepturami dań, które turysta może spotkaćw lokalach gastronomicznych i gospodarstwach agroturystycznych na terenie Krainy Lessowych Wąwozów. Na szlaku smaków znalazły się restauracje, kawiarnie, karczmy, pasieki, piekarnie,winnice i inne podmioty związane  z wytwarzaniem produktów gastronomicznych charakterystycznych dla regionu.  Lokale gastronomiczne włączyły do swojego menu wybrane  niepospolite potrawy kuchni regionalnej, eksponująje w karcie jadłospisu oraz promują ideę współpracy pod wspólnym szyldem Krainy Lessowych Wąwozów. Ponadto turystana szlaku smaków ma niepowtarzalną szansę zapoznać się z tradycyjnymi sposobami przygotowywania produktów gastronomicznych – mielenia mąki, wypiekania chleba i podpłomyków wyrobu masłai serów, produkcji win gronowych i nalewek, suszenia grzybów i owoców, jak również poznać tajniki powstawania produktów  pszczelich, hodowli ryb,warunków upraw drzew owocowych. Wydawnictwo „Szlak smaków Krainy Lessowych Wąwozów” poprowadzi turystę po najważniejszych atrakcjach kulinarnych, pozwoli również zapoznać się z informacjami na  temat  tradycji  kuchni ziemiańskiej, szlacheckiej, mieszczańskiej, czy też zasad dobrego odżywiania opartego  o produkty kuchni regionalnej. Szlak smakówjest promowany między innymi poprzez organizację degustacji podczas imprez promocyjnych (targów turystycznych, imprez organizowanych w samej Krainie Lessowych Wąwozów). Podróżujący po terenie Krainy Lessowych Wąwozów turysta uzyskał możliwość poznania tradycji kulinarnych tego regionu i posmakowania miejscowych przysmaków oraz  poznania metod ich przygotowania.

 

Obiekty "Szlaku Smaków Krainy Lessowych Wąwozów"

 

 

Gospodarstwo Agroturystyczne - Danuta Czerniec

 

 

Wojciechów 153, 24-204 Wojciechów, tel.: (81) 517 -73 -05

 

Gospodarstwoprowadzi też tzw.„Zielone Szkoły”, gdzie dzieci z miast poznają życie na wsi. Wspólne przygotowywanie posiłków, przetworów, suszenie grzybów  iowoców pod okiem gospodyni.

 

Gospodarstwo rybackie „Pstrąg Pustelnia”

 

 

Wola Rudzka 34B/1, 24-300 Opole Lubelskie, tel. 081 827 27 31, e-mail: kontakt@pstragpustelnia.pl

 

Gospodarstworybackie „od kuchni”- prezentacja gatunków  ryb hodowlanych, karmienie,połów. Prezentacja właściwości zdrowotnych ryb (jako element kampanii „Ryba wpływa nawszystko”).

 

Gospodarstwo Agroturystyczne „Różany Dworek"

 

 

Stok-Zażuk 112, 24-130 Końskowola, tel. (81) 882 -34 -75

 

Jest to doskonałe miejsce na lekcję przyrody dla najmłodszych. Zapoznanie się z gatunkami drzew owocowych, warunkami uprawy. Gospodarstwo dysponuje również własną kuchnią, gdzie można przygotowywać posiłki oparte na zdrowych produktach z własnego gospodarstwa.

 

Pasieka „Miodowy Gaj” - dypl. mistrz pszczelarz Teresa Poniatowska

 

 

Wojciechów Kol. I 47, 24-204 Wojciechów, tel. 601 159 775, 601 172 821

 

Gospodarstwo pasieczne prowadzone przez dyplomowanego mistrza pszczelarza. Czego możemy nauczyć się od pszczół? Zasadniczymi elementami warsztatów jest prelekcja o pasiece i produktach pszczelich oraz zajęcia praktyczne w pasiecie. Uczeń poznaje budowę ula i jegoobsługę, a także potrafi nazwaćróżne gatunki miodu pszczelego. Dla starszych miody pitne.Miody spożywczew słoikach. www.miodowygaj.pl.tl

 

Młyn Hipolit - Anna i Grzegorz Bukowscy

 

 

Nowy Gaj 18 A, 24-204 Wojciechów,tel. (81) 723-75 -72

 

Wdolinie rzeki Bystrej przyszlaku turystycznym Nałęczów - Wojciechów. Gospodarstwo agroturystyczne słynie ze znakomitych nalewek, sporządzanych przez samych gospodarzy według pilnie strzeżonych receptur.

 

Winnica Rzeczyca - Hanna Koreywo-Adamczyk i Rafal Adamczyk

 

Rzeczyca, gm. Kazimierz Dolny,

tel.(22) 754 50 40, 501 49 07 53,email: rafa04@o2.pl

  

Winnica położona na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły. Doskonała okazja do zapoznania się z tajnikamip rodukcji win gronowych. Istnieje możliwość degustacji win własnej produkcji.

 

Młyn w Iłkach – Celejowie- Andrzej i Grażyna Niedźwieccy

 

 

Celejów 88 , 24-160 Wąwolnica,  tel. (81) 723-61-97

 

Możliwość prezentacji pokazu robienia mąki, wypiekania podpłomyków na kuchni z czterema fajerkami (w specjalnie przygotowanej w tym celu wiacie), możliwość organizacji ogniska.

 

Piekarnia Tadeusz Zubrzycki

 

 

Jakz ziarenka powstaje chleb? Dowiemy się tego w Kraczewicach, w pierwszejprywatnej rzemieślniczej Piekarniw gminie Poniatowa, która powstała jeszcze w ubiegłym stuleciu. To tu   pod okiem Mistrza Tadeusza Zubrzyckiego grupy wycieczkowepoznają cały proces produkcji pieczywa, a także tradycje piekarskie RodzinyZubrzyckich. Każdy może tutaj choć na chwilę stać się piekarzem własnoręcznie wyplatając artystyczne chałki i bułeczki, poczuć zapach i skosztowaćprawdziwego chleba wypiekanego na zakwasie. W ofercie Firmy znajdują się pokazyi wykłady dotyczące prawidłowego odżywiania w cyklu „W każdym plecaku KANAPKA dla Ucznia i Żaka”.

 

Kraczewice Prywatne 26

24-320 Poniatowa

tel.(81) 820- 42- 82

e-mail: piekarnia.tzubrzycki@neostrada.pl

 

Warsztaty Kulinarne w Poniatowej Wsi

 

 

 

Koło Gospodyń Wiejskich z Poniatowej Wsi zaprasza dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych nawarsztaty kulinarne. Warsztaty organizowane są dla 20-25 osobowych grup w miejscowym Klubie Kultury. Oferta obowiązuje od 15 października do 30 marca.

 

Na warsztatach panie proponująnaukę przygotowywania wybranej potrawy: placki ziemniaczane, pierogi, ciastka i sałatki.Koszt warsztatów - 10 zł od uczestnika /16 zł. Koszt posiłku – 6 zł.Oferta przewiduje spożycie następujących posiłków: pierogi z soczewicą, kapustą, ruskie; kluski bociany; kluski słodkie ziemniaczane zserem; kopytka; pazibroda; pęczak z grochem; racuszki z jabłkami; placki ziemniaczane; domowejroboty smalec.

 

Dlagrup dorosłych KGW proponuje tylko poczęstunek, złożony z 3 wybranych potraw z wyżej wymienionych zestawów ( do uzgodnienia z kilkudniowym wyprzedzeniem). Cena posiłku 15 zł/osoba. Nazamówienie dodatkowo proponujemy kawę, herbatę, kostkę ciasta oraz kieliszeknalewki z aronii.Cena poszczególnego asortymentu 3 zł.

 

Klub Kultury w Poniatowej Wsi   

24-320 Poniatowa

Tel. (81) 820 - 42 -88

 

Poznaj życie młynarza

 

 

Turyści, którzy zajrzą do położonej nieopodal Poniatowej miejscowości Kraczewice Prywatne mają szansę poznać jak wygląda życie prawdziwego młynarza. Polecamy zajrzeć do gospodarstwa rolnego Agnieszki i Waldemara Rosińskich, właścicieli młyna elektrycznego, abyzwiedzić młyn, uczestniczyć w pokazie przemiału zboża na mąkę oraz poznać tajniki produkcji dobrej mąki, bo jak mówią młynarze nie z każdej mąki będzie chleb… Oferta płatna.

 

Młyn w Kraczewicach

24-320 Poniatowa

Agnieszka i Waldemar Rosińscy

Tel. (81) 820 - 48 - 71

 


 

Gospodarstwo Agroturystyczne - Danuta Czerniec

 

 

 

Gospodyni, pani Danuta Czerniec oferuje smaczną i urozmaiconą kuchnię, a gospodarz -artysta-kowal, w którego kuźni odbywają się ogólnopolskie warsztaty kowalskie, organizuje pokazy kucia dla grup dzieci,młodzieży i dorosłych.

 

Wojciechów 153, 24-204 tel.: (81) 517- 73- 05, strona www.agroturystyka.pl

 

Otwarta: codziennie

 

Dania z menu Smaki Krainy:

1. Zupa sałatowa

2. Schab pod beszamelem

3. Pierogi z kaszą gryczaną

 

Karczma Nałęczowska

 

Duża sala z kominkiem orazaranżacja w stylu starej karczmy tworzą niepowtarzalną przytulną atmosferę Karczmy Nałęczowskiej. W letnie ciepłe wieczory Goście chętnie zasiadająna ogródku i tarasie. Zapraszamy klientów indywidualnych, wycieczki i grupy na imprezy okolicznościowe rodzinne i biznesowe.

 

Ul. Poniatowskiego 4, 24-150Nałęczów, tel/fax: (81) 501-45-78

e-mail: karczmanaleczowska@wp.pl

 

Otwarta: codziennie w godz. 9.00– 22.00

 

Dania z menu Smaki Krainy:

1. Rosół z bażanta

2. Dzik w śmietanie

3. Żur staropolski

 

Restauracja Pod Wietrzną Górą

 

 

Restauracja usytuowana jest w XVII wiecznym budynku, pod Wietrzną Górą w Kazimierzu Dolnym, 100 metrów odrynku głównego. Specjalnością jest tradycyjna kuchnia polska z elementami kuchni europejskiej. Nasze potrawy wykonujemy z naturalnych produktów pochodzących z okolic Krainy Lessowych Wąwozów w oparciu o tradycyjne receptury.

 

Ul. Krakowska 1, 24-120 KazimierzDolny,

tel.: (81) 88 -10 -640, (81)88 -10 -543 
e-mail: mailto:info@wietrznagora.pl,www.wietrznagora.pl

 

Otwarta: od 9.00 do ostatniegoklienta

 

Dania z menu Smaki Krainy:

1. Rosół mieszany z makaronem

2. Żurek

3. Sznycel wiedeński

4. Kotlet schabowy z kostką

5. Szczupak

 

Hotel „Słowik” - Restauracja

 

 

Hotel„Słowik” pięknie położony nad zalewem poniatowskim zaprasza gości do stylowej restauracji i kawiarni. W sezonie letnim zachęcamy do korzystania z rowerów wodnych i plaży miejskiej, położonej przy naszym hotelu.

 

Ul. Spacerowa 3, 24 -32 0Poniatowa, tel./fax: (81) 820 -41- 61,
e-mail: info@hotel-slowik.pl, stronawww: www.wietrznagora.pl

 

Otwarta: codziennie w godz.10.00-22.00

 

Dania z menu Smaki Krainy:

1. Barszcz staropolski

2. Zupa grzybowa z kurek

3. Śledź w czerwonym winie

4. Wołowina „po żołniersku”

5. Pierogi z kaszą gryczaną

 

Stara Apteka” - Punkt Gastronomiczny - stołówka

 

 

 

Stara Apteka oferuje od siedemnastu lat smaczne i tanie posiłki. Bogate menu jest codziennie urozmaicane. Nasze motto: dla każdego coś dobrego: dla młodego i starszego, dlazdrowego i chorego, coś znanego i nowego, coś taniego i droższego.

 

Al. Lipowa 4, 24-150 Nałęczów,

tel.: (81) 5014-356 wew. 296, 691090 185

e-mail: mpardyka@wp.pl, strona www: www.kraina.org.pl/staraapteka

 

Otwarta:codziennie, w sezonie:maj - wrzesień 9.00 – 20.00,

poza sezonem październik –kwiecień 9.00 – 17.00

 

Dania z menu Smaki Krainy:

1. Chłodnik czerwony wedługprzepisu babuni Oktawii

2. Zupa pomidorowa na żeberkach

3. Schab pod beszamelem

4. Pierogi staropolskie„Kapuściaki”

5. Kompot sezonowy

 

Termy Pałacowe - Restauracja

 

Restauracja oferuje całodzienne posiłki, w tym śniadania i kolacje w formie bufetu. Codziennie przygotowywane są dwa rodzaje zup i trzy dania główne: jarskie, mięsne i rybne. Do dyspozycji gości jest również bar surówkowy ideserowy, dania z karty oraz bar z napojami. Restauracja preferuje zdrową kuchnię SPA .

 

Ul. Paderewskiego 1, 24 – 140Nałęczów, tel.: (81) 5014- 456 w. 114,113,112

e-mail: jzarzeczna@zlun.com.pl,strona www: www.spanaleczow.pl

 

Otwarta: codziennie w godz. 10.00– 22.00

 

Dania z menu Smaki Krainy:

1. Pasztet z mięs mieszanych

2. Zupa szparagowa

3. Schab pod beszamelem

4. Mus owocowy z bitą śmietaną

 

Villa Bohema

 

 

Villa Bohema to zaczarowanemiejsce w sercu magicznego miasta. Restauracja oferuje Państwu wysublimowanemenu kuchni tradycyjnej i europejskiej, charakteryzujące się lekkością idelikatnością smaku.

 

ul. Małachowskiego 12,

24-120 Kazimierz Dolny,

tel. (81) 881 -07- 56

e-mail: rezerwacja@villabohema.pl,strona www: www.villabohema.pl

 

Otwarta: codziennie 8.00 – 23.00

 

Dania z menu Smaki Krainy:

1. Rosół z bażanta

2. Sarna w sosie wiśniowym

3. Karp smażony z grzybami

 

W Krainie Alicjii Wellness&SPA

 

 

Willa„Monika” położona jest wmalowniczym zakątku Nałęczowa, najpiękniejszegoz miast uzdrowiskowych wPolsce.  W restauracji serwujemy zarówno wyśmienite potrawy tradycyjnejkuchni polskiej, wybrane specjały regionalne, jak również dania kuchnimiędzynarodowej. Do Państwa dyspozycji oferujemy duży ogród oraz wspaniałe dladucha i ciała SPA.

 

Ul. Kolejowa 37, 24-150 Nałęczów,tel./fax: (81) 501-51-25, www.wkrainiealicji.pl


 

 

Dom Przyjęć „Wołyń”- Teresa Sulikowska

 

Miła rodzinna atmosfera naimprezach i podczas wieczorków tanecznych z muzyką na żywo, pięć razy wtygodniu (18.00 – 22.00).

Ul. Paderewskiego 5, 24-150Nałęczów,

tel.: (81) 501-42-71,  502 0360431

 

Otwarta: wt, cz – nd, 18.00 –22.00

 

Dania z menu Smaki Krainy:

1. Śledź w oleju

2. Flaki wołowe

3. Pstrąg

4. Kotlet schabowy „po lubelsku”

5. Kotlet z piersi kurczaka