Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

   W tym roku przypada 30. rocznica śmierci Ewy Szelburg-Zarembiny. Pisarka urodziła się w Bronowicach (gm. Puławy) 10 kwietnia 1899 roku. Zmarła w Warszawie 28 września 1986 roku, a 3 października spoczęła na nałęczowskim cmentarzu. Pozostała tu w Nałęczowie - jak pragnęła - na zawsze.

   Chcąc upamiętnić Ewę Szelburg-Zarembinę, przypomnieć jej biografię i twórczość we współpracy z Muzeum Bolesława Prusa, Gminą Nałęczów oraz Towarzystwem Przyjaciół Nałęczowa, przygotowana została wystawa plenerowa.

Na 18 planszach (1,48x1,00m) prezentowane będą reprodukcje unikatowych fotografii i dokumentów ze zbiorów muzealnych oraz rodzinnych archiwów. Zdjęcia opatrzone są fragmentami z utworów Ewy Szelburg-Zarembiny oraz jej biografii. Poszczególne plansze układają się w swoistą księgę, na której stronach można odnaleźć nie tylko wspomnienia orodzinie pisarki, jej dzieciństwie, twórczości, ale i jej podróżach, pracyspołecznej, inicjatywie budowy „Pomnika - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Najmłodsi zwiedzający odnajdą tu ilustracje Mirosława Pokory do zbioru opowiadań „Najmilsi", czy zdjęcia pisarki z ukochanym psem - Czenem.

   Zapraszamy więc wszystkich chętnych: mieszkańców, kuracjuszy i turystów na „spotkanie" z Ewą Szelburg-Zarembiną.

Wystawę można oglądać od 20.10. br. przez kilka miesięcy w „Galerii pod lipami" przy Urzędzie Miasta w Nałęczowie (ul. Lipowa 3).

 

 

 

 

autorki wystawy:

Marta Kempisty, Bogumiła Wartacz,Anna Wziątek, Agnieszka Zadrożna