Dom Loretański

Kontakt
Gmina Puławy
Miejscowość Gołąb

Opis obiektu: Dom Loretański

Polskie domki loretańskie są trwałymi pomnikami popularności Kultu Matki Boskiej Loretańskiej, uprawianego w siedemnastym wieku, w czasach kontrreformacji. Domek w Gołębiu jest nawiązaniem do budowli stojącej we włoskim Loreto

Dom Loretański w Gołębiu

Dom Loretański powstał ok. 1634 r., dzięki staraniom proboszcza ks. Szymona Grzybowskiego oraz Jerzego Ossolińskiego.

Kilka informacji na temat Domu Loretańskiego w Gołębiu   

Domem Świętym Santa Casa Lorets nazywa się przeniesione z Nazaretu do Loreto we Włoszech oryginalne ściany domu Najświętszej Maryi Panny, w którym ok. 30 lat mieszkała Rodzina Święta.

Na całym świecie znajdują się jego kopie, wokół których tworzone są sanktuaria, a także w kilku miastach w Polsce, gdzie nazywa się je domem loretańskim.

Powstanie gołębskiego Domu Loretańskiego przyjmuje się królewskiemu architektowi Kazimierza – Piotrowi Likkielowi. Dom Loretański został wybudowany na planie prostokąta i ma dwie kondygnacje oraz konstrukcję o podwójnych murach: zewnętrzną ozdobną obudowę kamienno-ceglaną oraz wewnętrzne proste mury, nakryte sklepieniem kolebkowym właściwego Domku Świętej Rodziny. Wnętrze oświetlone jest przez owalny otwór w sklepieniu, a na ścianach wykonane są detale sztukateryjne – płaskorzeźby z wizerunkami świętych i ewangelistów: św. Łukasza, św. Pawła, św. Piotra, św. Józefa, św. Jana Chrzciciela, św. Jana oraz św. Marka. Przy bramie wschodniej i przy niszach znajdują się pełne wdzięku postacie aniołów.

Dom Loretański w Gołębiu to jedna z najciekawszych i najpiękniejszych replik Domu Świętego jakie powstały.

Lokalizacja

Gmina Puławy
Gołąb, 24-100 Puławy
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.