Kościół parafialny pw. św Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła

Kontakt Zamkowa 6,
24-120 Kazimierz Dolny
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny
Telefon 81 881 08 70

Opis obiektu: Kościół parafialny pw. św Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła

Kazimierska fara – najstarsza świątynia w Kazimierzu Dolnym. W 1325 roku ustanowiono tu parafię, a kilkadziesiąt lat później wzniesiono okazałą, gotycką świątynię. Tak powstała fara, czyli kościół parafialny przeznaczony dla mieszczan.

Kościół Parafialny Pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła to kościół farny położony przy rynku Kazimierza Dolnego i stanowi najstarszą świątynię miasteczka.         

Kilka informacji na temat Kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła  

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego ok. 1325 r. w stylu gotyckim. W latach 1610-1613 świątynia została rozbudowana w stylu renesansowym.

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła położony jest na wzgórzu, poniżej ruin zamku. Z pierwotnej, gotyckiej budowli do dziś zachowały się jedynie mury z charakterystycznymi przyporami. Kościół jest jednonawowy, a jego imponujące prezbiterium jest dziełem Jakuba Balina – osiadłego w Lublinie architekta z Włoch. Do fasady kościoła przylega trzykondygnacyjna, czteroboczna wieża, a jego wnętrze zdobione jest przez rzeźbione głowice pilastrów, bogate sztukaterie sklepień i dekorowany rzeźbiarsko portal do jednej z kaplic.

Warto zwrócić uwagę również na modrzewiowe organy z 1620 r., które powstały w pracowni kazimierskiego organmistrza Szymona Liliusza i są najstarszym zachowanym w całości instrumentem tego typu w Polsce.

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
Zamkowa 6, 24-120 Kazimierz Dolny
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.