Kościół Parafialny pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej

Kontakt Kościelna 16,
24-100 Góra Puławska
Gmina Puławy
Miejscowość Góra Puławska
e-mail 81 880 56 66

Opis obiektu: Kościół Parafialny pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej

Budowę rozpoczęto w 1768 roku z fundacji książąt Czartoryskich. Najstarszym fragmentem pierwotnego wystroju są drzwi do skarbca z 1776 r. Zwiedzanie kościoła możliwe po uprzednim kontakcie telefonicznym z parafią.

Kościół Parafialny Pw. Św. Wojciecha w Górze Puławskiej

Kościół Parafialny pw. Św. Wojciecha to rzymskokatolicki kościół, który został wzniesiony w 1781 r. z fundacji Augusta Aleksandra Czartoryskiego, według projektu nieznanego architekta. Został zniszczony podczas II wojny światowej, a jego odbudowa odbyła się w latach 1945-1948.

Kilka informacji na temat Kościoła Parafialnego pw. Św. Wojciecha w Górze Puławskiej

Kościół Parafialny pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej to murowany budynek w stylu barokowo-klasycystycznym, który zwrócony jest prezbiterium na zachód. Kościół jest otoczony murem z dwiema klasycystycznymi bramkami od wschodu i zachodu oraz dzwonnicą w narożu południowo-zachodnim. Ołtarz główny i dwa boczne, nawiązują do architektury kościoła i także są murowane, ujęte dodatkowo w kolumny. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Ukrzyżowania z Matką Boską i św. Janem oraz klęczącymi postaciami fundatorów, z nieczytelnym herbem, literami WN MS i datą 1660 r.. W ołtarzach bocznych umieszczono obrazy św. Stanisława i św. Wojciecha biskupów z końca XVIII w.

Do wyposażenia Kościoła Parafialnego w Górze Puławskiej należy również: rokokowa rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, monstrancja w stylu regencji, dwa kielichy barokowe, puszka późnobarokowa, haftowane ornaty i kapa z XVIII w.

Dzwonnica znajdująca się przy kościele pochodzi z końca XVIII w., jest murowana, kwadratowa, dwukondygnacyjna i nakryta dachem namiotowym.

Lokalizacja

Gmina Puławy
Kościelna 16, 24-100 Góra Puławska
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.