Kościół pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu

Kontakt Gołąb ul. Folwarki 3
24-100 Puławy
Gmina Puławy
Miejscowość Gołąb
Telefon (81) 881 30 22; (81) 881 39 06

Opis obiektu: Kościół pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu

Kościół pw. Św. Floriana i Św. Katarzyny wybudowany w stylu renesansu północnego powstał w latach 1626-1638. Wewnątrz znajduje się m.in. ambona z XVII w. chrzcielnica z 1598 r. i barokowe organy.

Kościół pw. Św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu

Kościół pw. Św. Floriana i św. Katarzyny został wybudowany w stylu renesansu północnego w latach 1626-1638, przez ówczesnego proboszcza ks. Szymona Grzybowskiego przy pomocy Jerzego Ossolińskiego.

Kilka informacji na temat Kościoła pw. Św. Floriana i Św. Katarzyny w Gołębiu

Kościół pw. Św. Floriana i Św. Katarzyny powstał na miejscu dwóch drewnianych kościołów: jednego pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz drugiego pod wezwaniem św. Floriana, które zostały wzniesione w latach 1170-1173.

Parafia w Gołębiu jest jedną z najstarszych na Lubelszczyźnie. Kościół pw. Św. Floriana i św. Katarzyny to budynek o stylu renesansowo-manierystycznym, z prostokątnym korpusem nawy głównej, zakończony półkulistą apsydą od strony wschodniej i z dwoma wieżami od strony zachodniej. Wejście do budynku poprzedza przedsionek, nad którym umieszczony został chór z prospektem organowym. We wnętrzu znajdują się głębokie arkady, które sprawiają wrażenie bazyliki z ogrodzonymi bocznymi nawami.

Zwiedzanie kościoła jest możliwe po uprzednim kontakcie telefonicznym z parafią.

Lokalizacja

Gmina Puławy
Gołąb ul. Folwarki 3 , 24-100 Puławy
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.