Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej

Kontakt ul. Zamkowa 24,
24-160 Wąwolnica
Gmina Wąwolnica
Miejscowość Wąwolnica
Telefon 81 8825004
e-mail wawolnica@diecezja.lublin.pl

Opis obiektu: Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej

W kaplicy przy sanktuarium, bazylice św. Wojciecha w Wąwolnicy znajduje się średniowieczna figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Figurkę sprowadzono ze wsi Kębło koło Wąwolnicy, stąd jej nazwa.

Początki chrześcijaństwa na Lubelskim Powiślu sięgają prawie tysiąca lat. Pamięć o szczególnej czci Matki Bożej w Kęble, oddalonym o 2 kilometry od Wąwolnicy wiąże się z rokiem 1278. Po latach ten kult bardzo się rozwinął i rozprzestrzenił. Ważnym wydarzeniem, w dziejach Sanktuarium Maryjnego w Wąwolnicy była koronacja figury Matki Bożej Kębelskiej w roku 1978. Kult Matki Bożej bardzo się ożywił od chwili uroczystej koronacji. Każdego dnia przybywają tutaj pielgrzymi – świeccy i duchowni, młodzi i starsi, chorzy i uzdrowieni. Przychodzą, aby modlić się w przeróżnych intencjach dziękczynnych i błagalnych. Wierzą, że ich modlitwy są wysłuchane, a jako wyraz tej wiary zostawiają w kaplicy liczne wota. Złota Księga Łask Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy zapełnia się nowymi wpisami. Zawiera ona podziękowania za ocalone życie, odzyskane zdrowie i opiekę Matki Bożej w trudnych sytuacjach.
Obecność Sanktuarium wywiera duży wpływ na duchowe życie parafii. Działają tutaj różne grupy i organizacje skupione pod płaszczem Matki Bożej. Są to: Legion Maryi, chór parafialny, dziecięce i młodzieżowe grupy artystyczne, oaza i ministranci.

Lokalizacja

Wąwolnica
Zamkowa 24, 24-160 Wąwolnica
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.