Folwark z XVIII w. ze spichlerzem

Kontakt ul. Pożowska 2
24-130 Końskowola
Gmina Końskowola
Miejscowość Końskowola

Opis obiektu: Folwark z XVIII w. ze spichlerzem

Folwark z XVIII spichlerzem istniał już za Tęczyńskich, został znacznie rozbudowany przez Lubomirskich i Sieniawskich. Za rządów Aleksandra Augusta księcia Czartoryskiego, Końskowola stała się siedzibą administracji nadwiślańskich dóbr „Familii”.

Folwark z XVIII w. ze spichlerzem

Folwark z XVIII istniał w Końskowoli już za czasów Tęczyńskich, a jego rozbudowa odbyła się przez Lubomirskich i Sieniawskich. Obejmował on 900 ha i był usytuowany na południowym skraju miasteczka.

Końskowola, za rządów Aleksandra Augusta Czartoryskiego, została siedzibą administracji nadwiślańskich dóbr „Familii’ i podlegało jej: 33 wsie, kilka miast i 7 wydzielonych folwarków, jak i młyny, jatki, cegielnie, tartaki i karczmy położone na ich obszarze.

Folwark posiadał dobrze rozbudowane zaplecze gospodarcze – oprócz pałacu znajdowały się tu także mieszkania urzędników, mieszkania oraz warsztaty rzemieślników, trzy browary, gorzelnia, cegielnia, młyny, składy, spichlerz oraz stajnie i obory.

Obecnie we folwarku zachowały się dawne budynki gospodarcze: obora (holendernia) z 1830 r. oraz zabytkowy, wielofunkcyjny spichlerz.

Lokalizacja

Końskowola
ul. Pożowska 2 , 24-130 Końskowola
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.