Mięćmierz

Kontakt
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny

Opis obiektu: Mięćmierz

Mięćmierz to niewielka nadwiślańska osada malowniczo położona u zbiegu trzech jarów przez całe stulecia była domem wiślanych rybaków i flisaków.

Mięćmierz

Mięćmierz to niewielka nadwiślańska osada malowniczo położona nad samą Wisłą, 3 km od centrum Kazimierza Dolnego.

Osada ta przez całe stulecia była domem wiślanych rybaków i flisaków. Wielu mieszkańców osady zajmowało się niegdyś przewozem ludzi na drugi brzeg Wisły dlatego dla mieszkańców okolicznych miejscowości osada była ważnym punktem komunikacyjnym.

Obecnie osada Mięćmierz utrzymana jest w charakterze skansenu przez fakt, że znajduje się tu wiele wiekowych chałup, które zostały tu przeniesione z innych miejscowości. Osada położona jest z daleka od nowoczesnej komunikacji, a jedyny dojazd prowadzi gruntownymi drogami poprzez jary. Dawne rybacie chaty zaadaptowano na domki letniskowe.

Znajduje się tu wiatrak górujący nad Mięćmierzem o nazwie Koźlak, który stanął tu dopiero w roku 1975 z inicjatywy Marii Woźniakiewicz-Dziadosz i Ryszarda Dziadosza.

Na południowy-zachód od osady położona jest Krowia Wyspa czyli rezerwat faunistyczny chroniący środowisko lęgowe wielu gatunków ptaków. 

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
Mięćmierz, 24-120 Kazimierz Dolny
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.