Ruiny papierni w Celejowie

Kontakt
Gmina Celejów
Miejscowość Celejów

Opis obiektu: Ruiny papierni w Celejowie

Wybudowana przez Czartoryskich w 1828 r. jest jedną z pierwszych papierni w kraju. W roku 1847 z powodu braku zamówień zakład został przekształcony w młyn wodny. Po II w. św. młyn popadł w ruinę. Obecnie malownicze ruiny wraz z pobliskim stawem stanowią własność prywatną.

Ruiny papierni w Celejowie

Ruiny papierni znajdują się w urokliwym Celejowie i stanowią pozostałości po największym tego typu zakładzie na ziemiach Polskich.

Kilka informacji na temat Ruin papierni w Celejowie

Książe Adam Czartoryski w 1823 r. nabył dobra celejowskie i na brzegu rzeki Bystrej wybudował papiernie.

Papiernia w Celejowie została wzniesiona na planie prostokąta, z cegły, a nakryto ją dachem krytym dachówką oraz gontem. Papiernia produkowała ok. 3000 ryz papieru rocznie, a po konfiskacie dóbr Czartoryskich przez rząd carski w 1835 r. została unieruchomiona.

Obiekt ożył, gdy dobra celejowskie zostały przejęte przez Marcina Klemensowskiego, który przekształcił budynek w młyn wodny. Jednak po II wojnie światowej młyn całkowicie upadł, w 1953 r. zostały zdemontowane wszystkie maszyny, a budynek zaczął popadać w ruinę.

Od 1994 r. staw wraz z ruinami papierni jest własnością prywatną. Obecnie przetrwały wyłącznie niekompletne ściany, a po dachu nie widać śladu.

Lokalizacja

Celejów
24-160 Celejów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.