Ochronka im. Adama Żeromskiego

Kontakt Stanisława Augusta Poniatowskiego 39
Gmina Nałęczów
Miejscowość Nałęczów

Opis obiektu: Ochronka im. Adama Żeromskiego

Ochronką opiekowało się założone przez Żeromskiego Towarzystwo Oświatowe „Światło”. Budowla służyła zarówno dzieciom, jak i dorosłym, odbywały się w nim odczyty, spotkania, działała biblioteka. Po śmierci syna Żeromskich Ochronkę nazwano imieniem Adama Żeromskiego.

Ochronka im. Adama Żeromskiego

Budynek Ochronki im. Adama Żeromskiego został wzniesiony w latach 1906-1907 na obszernej posesji przy ul. Poniatowskiego w Nałęczowie.

Kilka informacji na temat Ochronki im. Adama Żeromskiego

Obiekt został zaprojektowany w stylu zakopiańskim przez Jana Koszczyca-Witkiewicza. Pomysłodawcą, głównym inwestorem i opiekunem Ochronki był Stefan Żeromski, który chciał upamiętnić swojego syna Adama oraz stworzyć miejsce dla dzieci rzemieślników i robotników rolnych.

Ochronka im. Adama Żeromskiego przez lata funkcjonowała dzięki m.in. Oktawii Żeromskiej, Henryce Witkiewiczowej, Felicji Sulkowskiej oraz Janowi Koszyc-Witkiewiczowi.

Od 1909 r. działała tu szkoła Towarzystwa Oświatowego „Światło” oraz biblioteka i czytelnia stąd obiekt znany był też jako „Dom Światła”.

Obecnie w budynku Ochronki im. Adama Żeromskiego działa Muzeum Bolesława Prusa, które jest filią Oddziału Muzeum Literackiego w Nałęczowie. Na froncie wznosi się piękny, murowany dom. Ściany są wykonane z szarego kamienia, fugowane cementem z mocnym dachem.

Lokalizacja

Nałęczów
Stanisława Augusta Poniatowskiego 39, 24-140 Nałęczów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.