Oficyna Pałacowa

Kontakt
Gmina Nałęczów
Miejscowość Nałęczów

Opis obiektu: Oficyna Pałacowa

Oficyna pałacowa, niegdyś dwór Gałęzowskich – zbudowana na murach dawnego zamku z zachowanym dwukondygnacyjnym gotyckim podpiwniczeniem. Pierwotna siedziba Małachowskich.

Oficyna Pałacowa

Oficyna Pałacowa była niegdyś dworem Gałęzowskich – zbudowanym na murach dawnego zamku z zachowanym dwukondygnacyjnym gotyckim podpiwniczeniem. Pierwotnie była to siedziba Małachowskich.

Kilka informacji na temat Oficyny Pałacowej

Oficyna Pałacowa to wyjątkowy w skali kraju przykład zespołu pałacowo-zdrojowego o istotnych walorach historycznych, artystycznych i krajobrazowych z zabytkami architektury z XVIII-XIX w.

Początki zespołu rezydencjalno-zdrojowego w Nałęczowie, przy który znajduje się Oficyna Pałacowa, wiążą się z osobą Stanisława Małachowskiego, starosty wąwolnickiego.

Oficyna Pałacowa została wzniesiona na planie prostokąta i jest dwukondygnacyjna, murowana i otynkowana o elewacjach podzielonych lizenami. Na początku XX w. mieszkał tu i tworzył epigon romantyzmu – Kazimierz Gliński. W Nałęczowie spędził ostatnie lata życia. Napisał tu drugą część poematu Królewska pieśń i poemat narodowy Dzień dziesiąty października. Pisarz zmarł w Nałęczowie i spoczywa na miejscowym cmentarzu. W 1926 r. na ścianie Oficyny Pałacowej odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową.

Lokalizacja

Nałęczów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.