Willa Podgórze

Kontakt ul. Armatnia Góra 16,
24-140 Nałęczów
Gmina Nałęczów
Miejscowość Nałęczów

Opis obiektu: Willa Podgórze

Zbudowana w stylu szwajcarskim przez ziemianina w Litwy – Aleksandra Oskierko. Po śmierci żony właściciel sprzedał ją Karolowi Benni (1843-1916), lekarzowi, który zachęcił B. Prusa do przyjazdu do Nałęczowa. W latach – 1882-1884 r. w Podgórzu mieszkał Henryk Sienkiewicz.

Willa Podgórze

Willa Podgórze to typowy dla Nałęczowa przykład drewnianej architektury uzdrowiskowej w typie szwajcarskim z XIX w. Wyróżniają ją trzy dwukondygnacyjne werandy zdobione ornamentem roślinnym.

Kilka informacji na temat Willi Podgórze

Willa Podgórze została wzniesiona ok. 1880 r. w okresie realizowania na terenie Nałęczowa, według koncepcji Michała Górskiego, nowoczesnego uzdrowiska, miasta-ogrodu.

Willa Podgórze została wybudowana przez Aleksandra Oskierko – litewskiego ziemianina, który sprzedał ją doktorowi Karolowi Benniemu, lekarzowi i społecznikowi. Za czasów Benniego znajdował się tu pensjonat, gdzie mieszkał m.in. Henryk Sienkiewicz, a także Jan i Mieczysław Karłowiczowie.

Budynek Willi Podgórze zlokalizowany jest w Nałęczowie, na obszernej prostokątnej działce, ogrodzonej siatką. Fasada budynku zwrócona jest w stronę ulicy. W głębi posesji znajduje się oficyna i ustęp. Budynek willi jest drewniany o konstrukcji wieńcowej, z belek modrzewiowych, oszalowanych deskami sosnowymi, osadzony na murowanym z cegły i kamienia cokole. Obiekt wzniesiony jest na nieregularnym planie, składającym się z trzech części założonych na rzutach prostokąta (środkowa i wschodnia) i kwadratu (zachodnia) oraz kwadratowej wieży z południowo-zachodnim narożu.

Lokalizacja

Nałęczów
Armatnia Góra 16, 24-140 Nałęczów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.