Pałac Kębło

Kontakt Kębło 7,
24-160 Wąwolnica
Gmina Wąwolnica
Miejscowość Kębło

Opis obiektu: Pałac Kębło

Murowany pałac powstał na początku XIX w., przebudowany w 1880 roku, wyremontowany w 1975 roku. Obecnie znajduję się tam Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Pałac Kębło

Pałac Kębło to murowany dwór wzniesiony na początku XIX w., w gminie Wąwolnica. Pałac jest częścią zespołu pałacowo-parkowego, który leży na stoku wzgórza.

Kilka informacji na temat Pałacu Kębło

Budynek pałacu został przebudowany przez rodzinę Wesslów, którzy przejęli majątek po rodzinie Czartoryskich. Przebudowa ta miała miejsce w latach 1873-1880 i w jej wyniku powstał budynek w stylu elektycznym, zbudowany na planie prostokąta, który składał się z trzech brył: jednokondygnacyjnego centrum i dwóch skrzydeł dwukondygnacyjnych. We wnętrzu pałacu do dziś zostały zachowane oryginalne podłogi, posadzki oraz zdobione piece kaflowe.

Obecnie w otoczeniu dworku, na terenie zespołu pałacowo-parkowego znajduje się także spichlerz, folwark i rządcówka pochodzące z przełomu XIX i XX w.

Na chwilę obecną w pałacu w Kęble mieści się szkoła specjalna oraz ośrodek hipoterapii im. św. Franciszka z Asyżu, który otwarty jest także dla turystów z zewnątrz bez możliwości noclegu.

Lokalizacja

Wąwolnica
Kębło 7, 24-160 Wąwolnica