Zamek w Janowcu

Kontakt Lubelska 20,
24-123 Janowiec
Gmina Janowiec
Miejscowość Janowiec
Telefon 81 881 52 28

Opis obiektu: Zamek w Janowcu

Renesansowy zamek wzniesiony na początu XVII w. na wysokiej skarpie wiślanej w miejscowości Janowiec. Odbywają się tu Turnieje Rycerskie, zlokalizowany jest również hotel.

Zamek w Janowcu

Renesansowy zamek wzniesiony na początku XVII w. na wysokiej skarpie wiślanej w miejscowości Janowiec.

Kilka informacji na temat Zamku w Janowcu

Zamek w Janowcu został wzniesiony przez hetmana wielkiego koronnego, późniejszego starostę kazimierskiego – Mikołaja Firleja. Był to późnogotycki-renesansowy zamek obronny, ufortyfikowany przez basteje wysunięte przed linię murów.

Rezydencja została rozbudowana do XVIII w. z udziałem, m.in. włoskiego architekta Santi Gucciego, który wykorzystał w tym celu miejscowy kamień wapienny oraz cegłę. Ostatnim prywatnym właścicielem Zamku w Janowcu był Leon Kozłowski, który nabył budynek przed II wojną światową, a na zboczach wzgórza rozpoczął uprawę winorośli.

Z Zamkiem w Janowcu związana jest legenda o Czarnej Damie, która ma ukazywać się w ruinach zamku nocami podczas pełni księżyca. Zjawą ukazującą się jest duch Heleny Lubomirskiej, która była zakochana w jednym z poddanych swojego ojca, a nie mogąc go poślubić, rzuciła się z okna komnaty na zamkowy dziedziniec.

Obecnie w Zamku w Janowcu znajduje się siedziba jednego z sześciu oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Niepowtarzalnego charakteru nadają zamku wizerunki rycerzy oraz czerwone pasy nawiązujące do XVI-wiecznej dekoracji. W wyremontowanym budynku północnym mieści się równięż hotel, gdzie można zatrzymać się na nocleg. Na terenie Zamku w Janowcu odbywa się Turniej Rycerski „O pierścień Czarnej Damy”.

Na chwilę obecną w zamkowych wnętrzach możemy oglądać ekspozycje poświęcone dziejom Janowca i okolicy, a na zboczach zamkowego wzgórza planowane jest otworzenie winnicy.

Lokalizacja

Janowiec
Lubelska 20, 24-123 Janowiec
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.