Muzeum Bolesława Prusa

Kontakt Stanisława Augusta Poniatowskiego 39,
24-150 Nałęczów
Gmina Nałęczów
Miejscowość Nałęczów
Telefon 81 50 14 552
Godziny otwarcia śr. - nd. - 9.00–16.00
Bilety bilet normalny – 6 zł; bilet ulgowy – 5 zł; zwiedzanie z przewodnikiem – 35 zł + koszt biletów

Opis obiektu: Muzeum Bolesława Prusa

Muzeum biograficzno-literackie pisarza mieści się obecnie w budynku zabytkowej Ochrony im. Adama Żeromskiego. Muzeum gromadzi pamiątki i materiały dokumentujące życie i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Nałęczowem i Ziemią Lubelską.

Muzeum Bolesława Prusa

Jest to jedyne w Polsce muzeum, które poświęcone jest pamięci Bolesława Prusa.

Muzeum Bolesława Prusa mieści się obecnie w budynku Ochronki im. Adama Żeromskiego. Inicjatorem zorganizowania w Nałęczowie Muzeum Bolesława Prusa był prof. dr Feliks Araszkiewicz, polonista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Stefana Burtyna, kustosza Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

We wnętrzu muzeum znajduje się także odwzorowany gabinet autora, który przygotowany został dzięki fotografiom, na których uwieczniono warszawską pracownie pisarza. Turyści mogą zobaczyć tu pamiątki, takie jak: nożyk do listów z kości słoniowej, tabliczkę z inicjałem imienia oraz nazwiskiem, która niegdyś znajdowała się na drzwiach warszawskiego mieszkania, a także cudem zachowane okulary. Oprócz tego dla zainteresowanych udostępnione zostały materiały dokumentujące życie i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Nałęczowem i Ziemią Lubelską.

Lokalizacja

Nałęczów
Stanisława Augusta Poniatowskiego 39, 24-150 Nałęczów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.