Świątynia Sybilli

Kontakt Czartoryskich 8,
24-100 Puławy
Gmina Puławy
Miejscowość Puławy

Opis obiektu: Świątynia Sybilli

Świątynia Sybilli w Puławach to pierwsze polskie muzeum historii narodu. Wybudowana została przez Izabelę księżną Czartoryską w latach 1798-1801 jako „świątynia pamięci”.

Świątynia Sybilli

Świątynia Sybilli w Puławach to pierwsze polskie muzeum historii narodu.

Kilka informacji na temat Świątyni Sybilli

Budowla w kształcie rotundy, zbudowana na wzór świątyni Westy w Tivoli koło Rzymu, wchodzi w skład zespołu pałacowo-parkowego przy pałacu Czartoryskich w Puławach. Świątynia powstała według projektu Piotra Aignera.

Do reprezentacyjnej sali wchodzi się po schodach, które strzeżone są przez kamienne lwy, sprezentowane przez władcę Rosji – Aleksandra I, z okazji jego pobytu w Puławach. Nad wejściem do Świątyni Sybilli znajduje się napis: „Przeszłość-Przyszłość”. We wnętrzu niegdyś księżna Izabela Czartoryska gromadziła pamiątki rodzinne Sieniawskich, Lubomirskich i Czartoryskich, a także pamiątki po królach, wodzach, uczonych oraz poetach polskich.

W 1830 r. wszystkie zbiory zostały ewakuowane do Paryża, a po powrocie do Polski trafiły do Krakowa, gdzie stały się zalążkiem Muzeum Książąt Czartoryskich. Muzeum w Świątyni Sybilli zostało przywrócone dopiero w 1938 r. i jest dostępne do dziś.

 

Lokalizacja

Puławy
Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.