Zespół dworsko-parkowy w Karczmiskach

Kontakt
Gmina Karczmiska
Miejscowość Karczmiska Pierwsze

Opis obiektu: Zespół dworsko-parkowy w Karczmiskach

Zespół dworsko–parkowy z XIX w. w tym: dwór, rządcówka (obecnie budynek mieszkalny), dawny spichlerz (obecnie urząd gminy), dawna stajnia (obecnie umiejscowione są w nim lokale handlowe).

Zespół dworsko-parkowy w Karczmiskach

Zespół dworsko-parkowy w tym: dwór, rządcówka (obejmuje budynek mieszkalny), dawny spichlerz (obecnie urząd gminy) oraz dawna stajnia (obecnie znajdują się w nim lokale handlowe).

Kilka informacji na temat Zespołu dworsko-parkowego w Karczmiskach

Klasycystyczny dwór z XVIII w., który prawdopodobnie powstał w 1800 r. oraz duży park krajobrazowy zostały założone przez Izabelę Czartoryską.

W protokole sporządzonym w styczniu 1838 r. przez komornika przy Sądzie Apelacyjnym Królestwa Polskiego możemy przeczytać, że „Dom murowany z cegły w figurze prostokątnej z facjatami, na południe frontem położony, gdzie balkon drewniany na czterech kolumienkach okrągło murowanych, dom ten pokryty jest dachówką nową na długości łokci 48, szerokości łokci 20. Znajduje się w nim pokoi 8 i sala, z której wychodzące do ogrodu są schody…”, co sprawia, że dzięki temu możemy przypuszczać, że powstanie ówczesnego domu mogło odbyć się w 1800 r.

Lokalizacja

Karczmiska
Karczmiska Pierwsze 24-310
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.