Pałac Małachowskich

Kontakt Aleja Stanisława Małachowskiego 3,
24-140 Nałęczów
Gmina Nałęczów
Miejscowość Nałęczów

Opis obiektu: Pałac Małachowskich

Pałac Małachowskich to dawna siedziba rodu Małachowskich, a obecnie to jeden z najcenniejszych zabytków Nałęczowa. Znajduje się w zabytkowym Parku Zdrojowym. Pałac jest ośrodkiem życia kulturalnego uzdrowiska.

Pałac Małachowskich

Pałac Małachowskich zlokalizowany jest w samym sercu Nałęczowa czyli – w zabytkowym Parku Zdrojowym. W dawnych czasach pełnił rolę siedziby rodu Małachowskich, a obecnie jest to ośrodek życia kulturalnego oraz jeden z najcenniejszych zabytków uzdrowiska Nałęczów.

Kilka informacji na temat Pałacu Małachowskiego

Pałac Małachowskich został wzniesiony w latach 1767-1775 przez Fernynada Naxa z udziałem Dominika Meriliniego, w stylu późnobarokowym. Początkowo był to jednopiętrowy, kryty gontem gmach, gdzie na parterze mieściły się izby gospodarcze, mieszkalne oraz skarbiec. W latach 1878-1880 został przeprowadzony remont na zlecenie Fortunata Nowackiego w celu reaktywowania uzdrowiska, a sam pałac dostał miano Kursala, czyli inaczej Domu Zdrojowego. Sam remont obejmował dobudowanie drugiego piętra oraz wieży ciśnień po stronie południowej. Po przebudowaniu w Pałacu Małachowskim została otworzona restauracja, sala koncertowo-balowa, bilardowa, czytelnia oraz pokoje gościnne, natomiast na drugim piętrze zaczęły funkcjonować pokoje hotelowe.

W XIX w. Pałac Małachowskich pełnił rolę centrum życia kulturalnego kurortu – odbywały się tu koncerty spotkania literackie oraz spektakle teatralne. W spotkaniach literacki brali udział J. Parandowski, E. Szelburg-Zarembina, M. Kuncewiczowa i J.Głowacki. Mieszkali w nim także takie osobistości jak, m.in. H. Sienkiewicz czy B. Prus. Do czasów dzisiejszych zachowały się również oryginalne supraporty z medalionami A. Mickiewicza, J. Słowackiego czy A. Fredry, które można zobaczyć w sali portretowej.

Od 1961 r. działało tu jedyne w Polsce Muzeum Bolesława Prusa, która obecnie zostało przeniesione do Ochronki Stefana Żeromskiego.

W tym momencie obiekt jest niedostępny do zwiedzania z powodu prowadzonych prac remontowych.

Lokalizacja

Nałęczów
Aleja Stanisława Małachowskiego 3, 24-140 Nałęczów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.