Zespół Pałacowo-Parkowy Potockich

Kontakt ul. Opolska 33f,
24-340 Józefów nad Wisłą
Gmina Józefów nad Wisłą
Miejscowość Józefów nad Wisłą

Opis obiektu: Zespół Pałacowo-Parkowy Potockich

Zespół pałacowo-parkowy z murowanym pałacem z II połowy XVIII w. Zlokalizowany jest józefowskim w parku, przy skarpie wiślanej.

Zespół Pałacowo-Parkowy Potockich

Pałac Potockich został wzniesiony w II poł. XVIII w. przez Potockich, którzy byli właścicielami ówczesnego miasta, a sam pałac miał stanowić siedzibę Andrzeja Potockiego.

Kilka informacji na temat Pałacu Potockich

Na początku XX w. miasto wraz z pałacem zostało prawie doszczętnie zniszczone. Przed II wojną światową został przebudowany powtórnie przez Jana Koszyca Witkiewicza, jednak wskutek działań wojennych popadł w ruinę i dopiero w latach 60. XX w. przeszedł gruntowny remont.

Pałac Potockich został położony na wysokiej skarpie nad Wisłą, frontem zwróconym  na wschód. Budowla powstała na planie zbliżonym do prostokąta, wymurowana z kamienia i cegły z dodatkowym piętrem i podpiwniczeniem. W obramowaniu jednego z otworów okiennych umieszczony jest herb Suchekomnaty.

Wokół Pałacu Potockich rozciąga się park o powierzchni 3 ha, który także powstał w XVIII w. i posiada powierzchnie 3 ha, natomiast w pałacu znajduje się siedziba urzędu gminy Józefów.

Lokalizacja

Józefów nad Wisłą
Opolska 33f, 24-340 Józefów Nad Wisłą
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.