Zespół Zamkowy - Zamek i Baszta w Kazimierzu Dolnym

Kontakt Zamkowa 3,
24-120 Kazimierz Dolny
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny
Telefon 81 888 07 72

Opis obiektu: Zespół Zamkowy - Zamek i Baszta w Kazimierzu Dolnym

Położony nad miasteczkiem zamek został ufundowany przez króla Kazimierza wielkiego w I poł. XIV w. W czasie potopu szwedzkiego zamek został spalony i obrabowany, a kiedy utracił funkcje obronne, uległ stopniowemu zniszczeniu.

Zespół Zamkowy - Zamek i Baszta w Kazimierzu Dolnym

Zespół zamkowy zlokalizowany jest na wysokiej skarpie w malowniczym Kazimierzu Dolnym. Jest to unikalny w Polsce zabytek średniowiecznej architektury obronnej, w którego skład wchodzi monumentalna wieża, znana jako baszta oraz położony u jej stóp zamek.

Kilka informacji na tematu Zamku i Baszty w Kazimierzu Dolnym

Baszta pochodzi z XIII w. i uznawana jest za najstarszą budowlę Kazimierza Dolnego. Niegdyś pełniła funkcję warowni, a według niektórych badaczy także latarni rzecznej, strażnicy celnej, a nawet więzienia. Baszta usytuowana jest w jednym z najlepszych punktów widokowych miasteczka, a wejście do niej znajduje się na wysokości 6 m, gdzie prowadzą drewniane schody. Obiekt położony jest zaledwie 200 m od zamku.

Owy zamek został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w I poł. XIV w. i został wzniesiony na tzw. surowym korzeniu – czyli w miejscu nie objętym wcześniej osadnictwem. Zamek pełnił rolę mieszkalno-obronną jednak pod koniec XIX w. całkowicie utracił swoje funkcje i po stopniowym zniszczeniu stał się ruiną, która obecnie traktowana jest jako zabytek.

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
Zamkowa 3, 24-120 Kazimierz Dolny
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.