Rzeka Wisła

Kontakt
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny

Opis obiektu: Rzeka Wisła

Najdłuższa rzeka Polski, przepływa przez 8 miejscowości Krainy Lessowych Wąwozów. Występuje możliwość spływów kajakowych

Rzeka Wisła

Wisła to najdłuższa rzeka Polski, która przepływa przez 8 miejscowości Krainy Lessowych Wąwozów. Jest to również najdłuższa rzeka, która uchodzi do Morza Bałtyckiego – posiada 1022 km długości.

Kilka informacji na temat Wisły

Historycznie Wisła odgrywała znaczącą rolę w transporcie towarów i służyła głównie do eksportu zboża z terenów Rzeczypospolitej - przez Gdańsk do Europy Zachodniej.

Według sensu geograficznego Wisła posiada dwa potoki źródłowe: Białą oraz Czarną Wisełkę, jednak w sensie hydrologicznym rzeka swój początek posiada w miejscu połączenia potoku Malinka z potokiem Wisełka.

Obecnie jest to jedna z ostatnich dużych rzek w Europie, która na dużym obszarze zachowała swój naturalny charakter nieregulowanej rzeki nizinnej. Ponadto Wisła jest miejscem występowania unikalnych już na kontynencie siedlisk, takich jak: wyspy, piaszczyste ławice i urwiste brzegi na rzece, a także łęgi wiązowe, wierzbowe i topolowe w dolinie.

Na terenie Krainy Lessowych Wąwozów znajduje się Małopolski Przełom Wisły, który jest 82-kilometrowym odcinkiem królowej polskich rzek od Zawichostu po Puławy. Rzeka przebija się tu przez pas Wyżyn Środkowopolskich, wąską doliną, której szerokość w niektórych miejscach wynosi 1,5 km, a głębokość 90 m.

Małopolski Przełom Wisły osiąga swój najwęższy i najgłębszy, a zarazem najbardziej malowniczy punkt w okolicach Kazimierza Dolnego.

Miejscowości Krainy Lessowych Wąwozów, które położone są nad rzeką Wisłą: Józefów nad Wisłą, Gołąb, Janowiec, Kazimierz Dolny, Bochotnica, Parchatka, Puławy oraz Góra Puławska.

 

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.