Zespół dworsko parkowy w Bronowicach

Kontakt
Gmina Puławy
Miejscowość Bronowice

Opis obiektu: Zespół dworsko parkowy w Bronowicach

Zespół dworsko parkowy w Bronowicach z XVI w. Gruntownie zrewitalizowany stał się idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi

Zespół Dworsko Parkowy w Bronowicach

Zespół dworsko parkowy w Bronowicach powstał w XVI w., a po gruntownej rewitalizacji stał się idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi.

Kilka informacji na temat zespołu dworsko-parkowego w Bronowicach

Zespół dworsko-parkowy został wybudowany ok. II połowy XVI w. przez Krzysztofa Firleja herbu Lewart – ówczesnego właściciela Bronowic. Na terenie parku wybudował siedzibę rodową o charakterze obronnym, a także został założony ogród z malowniczym niegdyś widokiem na zespół pałacowy książąt Czartoryskich, który znajduje się na przeciwległym brzegu Wisły.

Do I połowy XIX w. z zamku pozostała dwukondygnacyjna wieża mieszkalna, określana mianem pałacyku myśliwskiego. Ok. 1860 r. piwnice, które przetrwały wykorzystano do budowy nowego dworu, a założony w owym czasie ogród spacerowy, wraz z aleją grabową zachował się do dnia dzisiejszego.

Zabudowania dworskie na terenie zespołu nie zdołały przetrwać wojen w latach 1944-1945, dlatego ostatecznie ruiny zostały rozebrane w 1958 r., a z pozyskanych materiałów została wybudowana szkoła.

Po przeprowadzonej kompleksowej rewitalizacji na terenie zabytkowego parku wybudowano zespół boisk sportowych oraz place zabaw dla dzieci, co sprawiło, że park w Bronowicach stał się terenem spacerowo-rekreacyjnym.

Zespół dworsko-parkowy znajduje się przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich Kajetanów – Łęka (741) i Góra Puławska – Kozienice (738).

Lokalizacja

Puławy
Bronowice
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.