Wąwóz na Miturę

Kontakt
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Wierzchoniów

Opis obiektu: Wąwóz na Miturę

Wąwóz Na Miturę powinien zobaczyć każdy, kto zachwyca się Korzeniowym Dołem w Kazimierzu: Tu korzenie szepczą z koronami drzew pochylonymi nad drogą tworzącymi zielone sklepienie niczym z gotyckiej katedry.

Głębocznica o utwardzonej ścieżce znajduję się w Wierzchoniowie, łączy się z Węgiercem i Witoszynem. Trasa przyjemna do przejścia zarówno pod względem dostępności jak i walorów geologiczno–przyrodniczych.

Ścieżka zaczyna się przy kaplicy rzymskokatolickiej w Wierzchoniowie. Następnie prowadzi w kierunku Lublina chodnikiem przy ulicy. Przy lustrze na zakręcie ścieżka skręca w prawo. Dalej prowadzi ulicą pomiędzy budynkami do rozwidlenia szlaków. Skręcamy w prawo i docieramy do drogi Na Miturę. Po krótkiej chwili ścieżka zamienia się w piękną korzeniową głębocznicę lessową, gdzie konary drzew układają się w gotyckie zielone sklepienie. Możemy podziwiać piękną formę erozyjną ukształtowaną tylko poprzez siły natury, a dokładniej siłę wody spływającej po lessowych wąwozach i wypłukującej materiał skalny, który tam się znajdował. Przy rozwidleniu dróg mijamy drewniany krzyż ustawiony w miejscu śmierci jednego z mieszkańców.

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
Wierzchoniów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.