Wycieczka jednodniowa - Wojciechowskie Rękodzieło

Kontakt Lipowa 3,
24-150 Nałęczów
Gmina Wojciechów
Miejscowość Wojciechów, Nowy Gaj
Telefon 81 50 16 101
e-mail info@kraina.org.pl

Opis obiektu: Wycieczka jednodniowa - Wojciechowskie Rękodzieło

Odwiedzisz pracownię wytapiania szkła metodą fusingu, gdzie stworzysz swoją własną szklaną pamiątkę. Poznasz wszystkie tajniki sztuki kowalskiej w jedynym w Polsce Muzeum Kowalstwa!

 

WYCIECZKA 1-dniowa Wojciechów i Nowy Gaj

1. Warsztaty malowania na szkle w pracowni „Klimaty” w Nowym Gaju

Fusing jest to technika obróbki szkła w bardzo wysokich temperaturach w specjalistycznym piecu. Celem warsztatów jest poznanie techniki fusingu poprzez wykonanie szklanej dekoracji w formie obrazka do powieszenia – przez ozdobienie szkła według indywidualnego projektu uczestnika. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje szklaną płytkę (o wymiarach ok. 10x20cm) wypaloną metodą fusingu (gotową do malowania) oraz farby do szkła (nie wymagające wypału w piecu).  

Uczestnicy warsztatów poznają technikę wytrapiania szkła metodą fusingu oraz dowiedzą się:

  • jak powstaje szkło,
  • jakie narzędzia stosowane są do obróbki szkła,
  • od kiedy szkło gości w życiu człowieka i do czego było pierwotnie wykorzystywane,
  • jakie zastosowanie ma szkło w czasach obecnych.

Przybliżymy historię szkła w Europie, jego wędrówkę po kontynencie oraz metody utrzymywanie techniki obróbki szkła w tajemnicy. Uczestnicy podczas warsztatów własnoręcznie wykonają szklaną pamiątkę.

2. Muzeum Kowalstwa, zajęcia warsztatowe „Podkówka nie tylko z żelaza”

Dzieci pod fachową opieką instruktora własnoręcznie wykonują podkowę z masy solnej z zachowaniem wszelkich zasad jej budowy. „Kując” podkowę z tego plastycznego i bezpiecznego materiału dzieci na chwilę zamieniają się w małych ko-wali. Nadają jej właściwy kształt, robią otwory na hufnale czyli gwoździe kowalskie, następnie zdobią ją tak, aby każda z nich była podpisana znakiem wykonawcy i stanowiła wyrób niepowtarzalny i wyjątkowy. Podczas zajęć dzieci poznają różnicę miedzy podkową zimową i letnią, podkową dla koni wojskowych czy pociągowych. Uczą się, że czasem kopyto jest chore i należy zrobić podkowę ortopedyczną. To doskonała nauka połączona z zabawą.

Kiedy podkowy są wypiekane, grupa zwiedza jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa, do którego dotrzeć można wspinając się na szczyt XVI wiecznej Wieży Ariańskiej. Podziwiać można tam ponad 1500 eksponatów sztuki kowalskiej.

Program wycieczki może być ciekawych urozmaiceniem lekcji:

  • plastyki/edukacji plastycznej
  • historii

Informacje dodatkowe

Informacje

Grupa wiekowa Grupy przedszkolne, Szkoła podstawowa
Liczba dni Wycieczka 1 dniowa