Kościół pw. Najświętszego serca Pana Jezusa w Kraczewicach

Gmina Poniatowa
Miejscowość Kraczewice Prywatne
Telefon 81 820 40 01

Opis obiektu: Kościół pw. Najświętszego serca Pana Jezusa w Kraczewicach

Kościół pw. Najświętszego serca Pana Jezusa w Kraczewicach – kościół drewniany, trójnawowy, wybudowany z bali sosnowych w 1920 r. wg projektu arch. Brzeskiego na gruntach przekazanych w 1919 r. przez Henryka Gerlicza, właściciela majątku.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa to drewniany kościół, trójnawowy, wybudowany z bali sosnowych w 1920 r. Pierwotnie kościół miał być murowany jednak z obawy o zbyt duże koszty budowy zmieniono plany.

Kilka informacji na tematu Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach

Pierwsza próba wybudowania kościoła została podjęta przez mieszkańców Kraczewic w 1909 r., jednak władze carskie nie wyraziły na to zgody. Budowla końcowo powstała w latach 1919-1920 według projektu architekta Brzeskiego, ze składek parafian, na ziemi oferowanej przez Henryka Gerlicza. Remontowany po 1945 r. oraz na początku XXI w.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa to drewniany budynek, wzniesiony na rzucie prostokąta, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. W środku znajduje się ołtarz główny, wykonany przez Barwickiego z Radomia, z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem. Ponadto znajduje się tam chrzcicielnia, figura Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz drewniane stacje drogi krzyżowej.

Drewniana dzwonnica znajdująca się przy kościele pochodzi z lat 30. XX w., a sam zespół został wpisany do rejestru zabytków w 1976 r.

Lokalizacja

Poniatowa
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.