Budynek dawnej dzwonnicy

Kontakt Zamkowa 2,
24-120 Kazimierz Dolny
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny

Opis obiektu: Budynek dawnej dzwonnicy

Zbudowana w 2 poł. XVIII w., spłonęła w 1853 r. Odbudowana i rozbudowana na budynek mieszkalny w 1886 r. Obecny wygląd jest wynikiem prac restauracyjno-architektonicznych w latach 1984-1987 Tadeusza Augustynka.

Budynek dawnej dzwonnicy

Budynek dawnej dzwonnicy zlokalizowany w Kazimierzu Dolnym został wybudowany w 2 poł XVIII w. na pozostałościach wieży mieszkalnej, niestety w 1853 r. spłonęła w pożarze. Po odbudowaniu budynku ponownie miał pełnić rolę budynku mieszkalnego.

W kolejnych latach przeznaczenie budynku zmieniało się kilkakrotnie, działało tu m.in. bardzo popularna w miasteczku piekarnia, a na murach dzwonnicy widniały swego czasu szyldy herbaciarni, komitetu obywatelskiego oraz czytelni.

Przez wiele lat mieściło się tu również Muzeum Sztuki Złotniczej z bogatymi zbiorami judaików, katolickich sreber ceremonialnych, sreber stołowych oraz kolekcje biżuterii.

Obecnie budynek dzwonnicy dzierżawi prywatny przedsiębiorca, a jego wnętrze prawdopodobnie zostanie zagospodarowane na potrzeby Centrum Informacji Turystycznej, natomiast na piętrze powstanie muzeum Kazimierza lub geoparku.

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
Zamkowa 2, 24-120 Kazimierz Dolny
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.