Góra Trzech Krzyży

Kontakt 24-120 Kazimierz Dolny
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny

Opis obiektu: Góra Trzech Krzyży

Góra Trzech Krzyży to punkt widokowy na Kazimierz i okolicę oraz Małopolski Przełom Wisły. Krzyże, nawiązujące do tych z Golgoty, ustawiono w 1708 r., aby upamiętnić kilkaset ofiar zarazy morowej, jaka dotknęła miasto.

Góra Trzech Krzyży 

Góra Trzech Krzyży znajduje się w malowniczym Kazimierzu Dolnym. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji w miasteczku oraz obowiązkowy punkt zwiedzania.

Kilka informacji na temat Góry Trzech Krzyży

Niegdyś Góra Trzech Krzyży kojarzona była z grodziskiem lub pierwotną osadą kazimierską – Wietrzną Górą. Trzy drewniane krzyże zostały tu wzniesione w 1708 r. i miały na celu upamiętnienie licznych ofiar zarazy morowej, która dopadła miejscowych na tych terenach. Krzyże stanowiły „zadośćuczynienie Bogu za grzechy mieszkańców”.

Obecne trzy krzyże znajdujące się na górze powstały w 1852 r., a większość napisów na nich w 1930 r.

Na Górę Trzech Krzyży prowadzi stroma droga, która przebiega po wydrążonych w ziemi, kamienistych stopniach. Zbocza i szczyty znajdujące się na Górze Trzech Krzyży porasta chroniona, rzadka roślinność, wśród której można znaleźć wisienkę karłowatą, ostnice i omamy. Ze szczytu góry roztacza się niesamowity widok na Kazimierz Dolny.

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
24-120 Kazimierz Dolny
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.