Kamienice Przybyłów

Kontakt Rynek 14,
24-120 Kazimierz Dolny
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny

Opis obiektu: Kamienice Przybyłów

Kamienice Przybyłowskie, stojące w południowo-wschodniej części rynku, to jedne z najsłynniejszych kamieniczek w Polsce, zbudowane w stylu manierystycznym około 1615 r. przez braci Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Obie mają identyczny układ fasad, są bogato zdobione.

Kamienice Przybyłów

Kamienice Przybyłów zostały wybudowane ok. 1615 r. w stylu manierystycznym, w południowo-wschodniej części rynku Kazimierza Dolnego. Prawdopodobnie jest to jedna z najsłynniejszych kamieniczek w Polsce.

Kilka informacji na temat Kamienic Przybyłów

Nazwa Kamienic Przybyłów pochodzi od imion ich właścicieli – braci Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Bracia przyozdobili je wizerunkami swoich świętych patronów – św. Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu, przeprawiającego się przez rzekę i Mikołaja w stroju biskupim z pastorałem w dłoni.

Kamienice Przybyłów zostały wybudowane najprawdopodobniej przez muratów z Lublina z wapienia pochodzącego z miejscowych kamieniołomów. Obie posiadają taki sam układ fasady: przyziemie z podcieniami i arkadami oraz piętro z trzema oknami. Fasady są pięknie i bogato zdobione płaskorzeźbami ze znajdującymi się na nich postaciami ludzi, zwierząt, ornamentów roślinny i linearnych, chrześcijańskie i mitologiczne, średniowieczne fantazje i renesansowe groteski. 

Obecnie Kamienice Przybyłów pełnią funkcję budynków użytku publicznego: Siedziba Banku oraz Urząd Miasta.

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
24-120 Kazimierz Dolny
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.