Pałac w Kraczewicach

Kontakt
Gmina Poniatowa
Miejscowość Kraczewice Prywatne
Telefon 81 820 40 18

Opis obiektu: Pałac w Kraczewicach

Jedyna w okolicy secesyjna budowla. W roku 1988 przekształcona w "DO MUZYKI", za sprawą wprowadzenia się do dworów dziecięcych zespołów artystycznych.

Pałac w Kraczewicach

Pałac w Kraczewicach to jedyny secesyjny budynek w okolicy, który został wzniesiony w 1913 r. przez Henryka i Władysława Gerliczów, należących do rodziny przemysłowców lubelskich.

Kilka informacji na temat Pałacu w Kraczewicach

Pałac w Kraczewicach zachowując częściowo swoją tradycyjną bryłę, zyskał również modną w tych czasach secesyjną szatę zewnętrzną, pozostając tym samym wyjątkowym przykładem tego typu architektury na terenie Lubelszczyzny i kraju. Pałac został wzniesiony na dwuczłonowym planie, który składał się z parterowego korpusu głównego i dostawiono do niego od strony południowej piętrowego, podpiwniczonego skrzydła bocznego. W trakcie długiego okresu powojennego pałac pełnił różnorodne funkcje, znajdowały się tu m.in. biura, sklepy oraz mieszkania prywatne.

W 1983 r. w zrujnowanym już dworze powstał zamysł przeznaczenia budynku na siedzibę dziecięcych zespołów artystycznych „Scholares Minores pro Musica Antiqua” oraz „Szczygiełków”. Początkowo prace przy odbudowie obiektu wykonywane były siłami dzieci – członków zespołów – i ich rodziców, jednak z inicjatywy ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Naczelnika Miasta i Gminy Poniatowa przystąpiono do remontu kapitalnego dworu i restauracji parku.

W 1988 r. nastąpiło wprowadzenie do dworu dziecięcych zespołów artystycznych i powołanie do życia „Domu Muzyki”.

Obecnie organizowane są tu muzyczne spotkania, śluby, konferencje i imprezy kulturalne. W obiekcie istnieje również możliwość wynajęcia pokoi.

Lokalizacja

Poniatowa
24-320 Kraczewice Prywatne
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.