Pomnik "Pamięci poległych bohaterów z Karczmisk za niepodległość Ojczyzny"

Kontakt
Gmina Karczmiska
Miejscowość Karczmiska

Opis obiektu: Pomnik "Pamięci poległych bohaterów z Karczmisk za niepodległość Ojczyzny"

Pomnik jest ważnym symbolem historii Karczmisk XX w. stanowi hołd złożony poległym mieszkańcom naszej miejscowości podczas I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Pomnik „Pamięci poległych bohaterów z Karczmisk za niepodległość Ojczyzny”

Pomnik „Pamięci poległych bohaterów z Karczmisk za niepodległość Ojczyzny” stanowi ważny symbol historii Karczmisk XX w. oddając hołd poległym mieszkańcom tej miejscowości podczas I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Kilka informacji na temat Pomnika „Pamięci poległych bohaterów z Karczmisk za niepodległość Ojczyzny”

Pomnik Pamięci został wzniesiony z inicjatywy społeczności wsi Karczmiska ok. 1930 r. w pobliżu budynku, w którym w latach 1889-1981 miał siedzibę Urząd Gminy. Plac wokół pomnika był niegdyś centralnym miejscem organizacji obchodów, świąt, uroczystości państwowych i lokalnych.

15 sierpnia 1936 r. podczas uroczystości patriotycznej poświęcono i zamontowano tablicę główną na pomniku oraz dwie tablice z 33 nazwiskami „Pamięci poległych bohaterów z Karczmisk za Niepodległość Ojczyzny”. Dzięki staraniom władz samorządowych w 2014 r. pomnik i plac odzyskały swoje walory. Powrócono do pierwotnego usytuowania pomnika na nasypie oraz zagospodarowano teren placu.

Lokalizacja

Karczmiska
24-310, Karczmiska Pierwsze
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.