Spichlerze w Kazimierzu Dolnym

Kontakt Rynek 14,
24-120 Kazimierz Dolny
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny

Opis obiektu: Spichlerze w Kazimierzu Dolnym

Spichlerze są symbolem Kazimierza. Na początku XVII w. było ich około sześćdziesięciu, do dziś zachowało się zaledwie jedenaście. Budowano je z miejscowego kamienia. Zwykle to budowle dwukondygnacyjne, z bogato zdobionym szczytem, wzorowanym na farze.

Spichlerze w Kazimierzu Dolnym

Spichlerze w Kazimierzu Dolnym to usytuowany wzdłuż Wisły wyjątkowy zespół zabytków, który stał się symbolem tej miejscowości. Powstawały one w XVI i XVII w. w czasach największego rozwoju Kazimierza i było ich ok. 60 – obecnie zachowało się ich 11.

Kilka informacji na temat Spichlerzy w Kazimierzu Dolnym

Spichlerz „Pod Żurawiem” powstał w 1623 r. „na rafie” przy porcie kazimierskim, gdzie górowały dźwigi portowe. W 1883 r. znajdowała się w nim fabryka gwoździ przez co jeszcze do niedawna mieszkańcy Kazimierza nazywali go „Gwoździarnią”. Obecnie w spichlerzu znajduje się hotel, który łączy nowoczesność z historią.

Spichlerz „Król Kazimierz” powstał prawdopodobnie z XVI w. co czyni go jednym z najstarszych w Kazimierzu. W 2005 r. bryła budynku została powiększona i dobudowano do niej budynki hotelowe, które stanowią integralną całość z częścią zabytkową.

Spichlerz Pielaka pochodzi z XVII w. i obecnie znajduje się w nim zaplecze gospodarcze dla usytuowanego tutaj campingu.

Spichlerz „Pod Wianuszkami” został postawiony pod koniec XVII w., a obecnie znajduje się w nim młodzieżowe schronisko turystyczne.

Spichlerz Nowakowskiego został zbudowany w drugiej połowie XVI w., a w sezonie gospodarze obiektu wynajmują pokoje dla letników.

Spichlerz „Bliźniak” został zbudowany w pierwszej połowie XVII w. i jest jednym z najwcześniejszych spichlerzy murowanych w Kazimierzu. Jego nazwa pochodzi od tego, że niegdyś wchodził on w skład dwóch niemal identycznych magazynów zbożowych, z których jeden popadł w ruinę w XIX w. Obecnie w przetrwałym budynku znajduję się pensjonat z kawiarnią oraz salą kinową.

Spichlerz Feuersteina, który zwany jest również Spichlerzem Krzysztofa Przybyły i pochodzi z końca XVI w. W latach 80. obiekt został zakupiony przez Muzeum Nadwiślańskie w celu umieszczenia w nim nowych ekspozycji, jednak do tej pory spichlerz pozostaje pusty.

Spichlerz Ulanowskich, który zwany jest również Spichlerzem Mikołaja Przybyły. Jest to najstarszy zachowany się obiekt ponieważ pochodzi z 1591 r. W latach 1976-1986 Muzeum Nadwiślańskie zorganizowało tu gruntowny remont, a sam spichlerz został przekształcony w siedzibę Muzeum Przyrodniczego.

Spichlerz przy ul. Tyszkiewicza 18

Spichlerz Kobiałki powstał w 1636 r. i jest ostatnim zachowanym w całości spichlerzem w miasteczku. W latach 1949-1951 zaadaptowano go na schronisko turystyczne PTTK.

Zrujnowany Spichlerz na końcu ul. Krakowskiej pochodzi z pierwszej połowy XVII w. i był jedną z najmniejszych budowli tego typu. Do 1976 r. w jego murach znajdowało się mieszkanie, które strawił pożar.

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
24-120 Kazimierz Dolny
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.