Synagoga

Kontakt ul. Lubelska 4,
24-120 Kazimierz Dolny
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny
Telefon 81 881 08 94
Godziny otwarcia 10:00 - 18:00

Opis obiektu: Synagoga

Obecna synagoga została zbudowana w 2 połowie XVIII wieku na planie prostokąta. Do budowy wykorzystano tzw. opokę - miejscowy kamień wapienny. Synagogę tworzyła sala główna, przedsionek i babiniec, który był przeznaczony był dla kobiet.

Synagoga w Kazimierzu Dolnym

Synagoga, która zlokalizowana jest w Kazimierzu Dolnym przy Małym Rynku powstała w drugiej połowie XVIII w. na planie prostokąta.

Kilka informacji na temat Synagogi w Kazimierzu Dolnym

Synagogę tworzyła niegdyś sala główna, przedsionek i babiniec, który przeznaczony był dla kobiet. Budynek został wymurowany z lokalnego kamienia wapiennego w stylu późnobarokowym. Dawniej jego wnętrza zdobione były bogatą polichromią naścienną oraz sklepieniową przedstawiającą m.in. Ścianę Płaczu w Jerozolimie, Grób Racheli oraz zwierzęta.

Do dnia dzisiejszego w Synagodze zachowały się: sklepienie przedsionka oraz zegar słoneczny znajdujący się na bocznej ścianie budynku.

Na ścianie Synagogi, od strony Małego Rynku, widnieje tablica upamiętniająca kazimierskich Żydów: „Ku czci trzech tysięcy polskich obywateli żydowskiej narodowości, dawnych mieszkańców Kazimierza Dolnego, zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego w czasie II wojny światowej”.

Obecnie właścicielem Synagogi jest warszawska gmina żydowska. We wnętrzu Synagogi mieści się natomiast sklep Judaika z koszernymi produktami, kawiarnia „U Esterki” oraz pokoje do wynajęcia. W sali głównej na parterze latem odbywają się koncerty, spektakle i pokazy filmowe.

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
ul. Lubelska 4, 24-120 Kazimierz Dolny
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.