Szkoła Ziemianek

Kontakt Bolesława Prusa 28,
24-140 Nałęczów
Gmina Nałęczów
Miejscowość Nałęczów

Opis obiektu: Szkoła Ziemianek

Na szczycie wzgórza, zwanym potocznie Jabłuszko, wznosi się gmach dawnej Szkoły Żeńskiej Gospodarstwa Wiejskiego. Szkoła ta funkcjonowała od 1908 roku do 1936. Powstała z inspiracji Marii Kleniewskiej z Kluczkowic, bogatej ziemianki, działaczki społecznej.

Szkoła Ziemianek

Szkoła Ziemianek położona jest na szczycie wzgórza znanego pod nazwą Góra Krzyżowa, bądź potocznie „Jabłuszko” w miejscowości Nałęczów.

Kilka informacji na temat Szkoły Ziemianek

Budynek Szkoły Ziemianek został wzniesiony w latach 1907-1912, a sama szkoła zaczęła funkcjonować w latach 1912-1938 z inicjatywy Marii Kleniewskiej z Kluczkowic, która była przewodniczącą Stowarzyszenia Zjednoczonych Ziemianek.

Szkoła Ziemianek tworzyła niegdyś nowatorską placówkę, która kształciła dziewczęta w zakresie zarządzanie gospodarstwem domowym. Podczas rocznej nauki uczennice zgodnie z porami roku były uczone prac sezonowych, z którymi mogły spotkać się w normalnym życiu w gospodarstwach oraz innych przydatnych w codziennym życiu umiejętności, jak: haftowanie, szycie i gotowanie. Na terenie szkoły działał również teatr amatorski oraz gazetką, pt. „Promyk”.

Gdy Szkoła Ziemianek zakończyła swoją działalność budynek został zakupiony przez lubelską diecezje, która powierzyła go siostrom ze zgromadzenia betanek.

Obecnie znajduje się tu Dom Rekolekcyjny Diecezji Lubelskiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

W 2023 roku powstała książka Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami, która przedstawia losy inicjatorek, nauczycielek i uczennic nałęczowskiej Szkoły Ziemianek.

Lokalizacja

Nałęczów
Bolesława Prusa 28, 24-140 Nałęczów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.