Dwór Górskich

Kontakt
Gmina Nałęczów
Miejscowość Nałęczów

Opis obiektu: Dwór Górskich

Dwór Górskich – drewniano-murowany dwór, wzniesiony w latach 1880–1884 roku w stylu szwajcarskim. Zbudowany na murach dawnej gorzelni Małachowskich, własnością inż. Michała Górskiego, udziałowca Zakładu Leczniczego w Nałęczowie.

Dwór Górskich

Dwór Górskich to drewniano-murowany budynek, wzniesiony w latach 1880-1884 w stylu szwajcarskim, przez inżyniera Michała Górskiego.

Kilka informacji na temat Dworu Górskich

Michał Górski to jedna z największych postaci w historii Nałęczowa. Był właścicielem posiadłości w Nałęczowie. Odstąpił Pałac po Małachowskich spółce utworzonej przez lekarzy Sybiraków i ziemian, którzy w 1880 r. otworzyli w nim „Zakład Wodoleczniczy – Nałęczów”.

Dwór Górskich położony jest za Parkiem Zdrojowym w otoczeniu starodrzewu. Budynek posiada 4 kondygnacje (piwnicę, parter, piętro i poddasze). Wejście na posesje znajduje się od strony ulicy. Niegdyś dostęp do budynku znajdował się od frontu, jednak ze względu na zawalone schody wejście do niego znajduje się wyłącznie od strony piwnicy, gdzie dostanie się do środku umożliwia niewielkie okno.

1978 r. willa Górskich wraz z ogrodem została wpisana do rejestru zabytków.

Lokalizacja

Nałęczów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.