Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

   Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza w niedzielę 16 października o godz. 15:00 na projekcję filmu pt. "Gdzie tak naprawdę tworzył Szekspir..." oraz spotkanie z artystami, którzy wspólnie namalowali obraz zwany potocznie "Szekspirem".
   Przypominamy Państwu wyjątkowe wydarzenie, które miało miejsce 15 lat temu w Kazimierzu Dolnym. Tak oto 18 lutego 2001 r. w Galerii Dzwonnica nastąpiło odsłonięcie obrazu zatytułowanego "Gdzie tak naprawdę tworzył Szekspir, czyli nieznane kartki z dziejów Kazimierza". Wymiary tego dzieła były imponujące: 2 x 5 m, ale nie to jest niezwykłe. Zawarty w nim przekaz kulturowy wzniósł go do rangi dzieła kultowego. Stworzyło go 17 artystów zrzeszonych w powsta łej rok wcześniej Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, co podkreśliło w
spólnotowy charakter ugrupowania składającego się z różnych artystycznych osobowości. Jak różnych pokazuje dzieło. „Szekspir" udowodnił jednak, że pomimo odrębności twórczej potrafili stworzyć dzieło spójne. Malując improwizowali, pobudzali wyobraźnię, ale też bawili się, dyskutowali, spierali.
   Reportaż z malowania obrazu znakomicie pokazuje atmosferę towarzyszącą pracy, a wymiana zdań, rzucane uwagi doskonale charakteryzują sylwetki poszczególnych malarzy. Z filmu dowiemy się także, jak tak wielkoformatowe dzieło opuściło mury Galerii Dzwonnica. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z artystami, którzy, już z perspektywy czasu, opowiedzą dlaczego i jak powstawał tzw. "Szekspir". A przede wszystkim dowiemy się, dlaczego Szekspir tworzył właśnie w Kazimierzu...

Projekcja filmu i spotkanie z artystami odbędzie się w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego (Rynek 19), gdzie prezentowana jest obecnie wystawa jubileuszowa Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, na której znajduje się reprodukcja obrazu "Szekspir".

Wstęp wolny, zapraszamy.