Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Zapraszamy na I rajd rowerowo-historyczny! Wspólnie upamiętnijmy zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej 1920 r. i poznajmy historię pobytu Józefa Piłsudskiego w Puławach i okolicy.

Szlak będzie wiódł między Wisłą a Wieprzem. Trasa o długości ok. 58 km rozpocznie się w Puławach i będzie prowadzić przez Wysokie Koło, Dęblin, Bobrowniki, Gołąb i z powrotem do Puław. Ścieżka jest dość łatwa, biegnie wyłącznie drogami asfaltowymi.

Co po drodze?
Przewodnikiem Rowerowej Kontrofensywy będzie historyk z Pracowni Dziejów Miasta - Zbigniew Kiełb.Opowie on uczestnikom rajdu o przeszłości spotkanych ważnych miejsc i zabytków. Przedstawi także kalendarium pobytu Józefa Piłsudskiego w Puławach i okolicy. Parę słów o planowanych przystankach:

 

  • Wycieczkę rozpoczniemy od tablicy, usytuowanej na ścianie pałacu książąt Czartoryskich w Puławach, która dotyczy wydarzeń 15 sierpnia 1920 r. i pobytu Józefa Piłsudskiego w naszym mieście.
  • Kolejny przystanek edukacyjny będzie miał miejsce przy pamiątkowej tablicy poświęconej ochotnikom 1920 r. usytuowanej w Wysokim Kole na ścianie kościoła parafialnego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego.
  • Następny postój to Dęblin i historia pomnika dotyczącego wydarzeń 1920 r. i pobytu Józefa Piłsudskiego 14 sierpnia 1920 r. w tym mieście.
  • Kolejna stacja to Bobrowniki i historia pomnika Józefa Piłsudskiego.
  • Na ostatnim przystanku odwiedzimy pomnik w Gołębiu z 1930 r. upamiętniający wydarzenia i poświęcenie Polaków w 1920 r.

 

kontrofensywa2016rowerowa