Ścieżka spacerowa okolice Kluczkowic

Kontakt
Gmina Opole Lubelskie
Miejscowość Kluczkowice
Kolor szlaku zielony
Długość trasy 9 km

Opis obiektu: Ścieżka spacerowa okolice Kluczkowic

Dziewięciokilometrowa, zielona ścieżka o kształcie pętli. Biegnie przez obszar Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego.

Na ścieżkę warto wybrać się w połowie kwietnia w trakcie kwitnienia runa leśnego. Ze względu na podłoże lessowe wycieczkę należy zaplanować w dni pogodne. W dni deszczowe trasa staje się zbyt błotnista.

Przebieg ścieżki daje możliwość poznania walorów przyrodniczych Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Ścieżka w kształcie pętli, zaczyna się obok dawnego Pałacu Kleniewskich w Kluczkowicach – Kluczkowice Osiedle. Poprowadzona jest przez kompleks leśny porozcinany siecią wąwozów lessowych. Wędrując ścieżką można zobaczyć wiekowe dęby i lipy.
Południowo-wschodnia część ścieżki, wiodąca przez wąwozy, pokrywa się ze ścieżką przyrodniczą Skrzypowy Dół. Najbardziej atrakcyjna jest tu wiosna z kobiercami leśnych kwiatów, a także jesień z bogactwem kolorów przebarwionych liści drzew i krzewów. Ścieżka spacerowa w dwóch miejscach przecina ruchliwą drogę wojewódzką nr 824. Podczas przekraczania tej drogi należy zachować szczególną ostrożność.

Przebieg szlaku: Kluczkowice Osiedle – Wólka Kolczyńska – Góry Kluczkowickie – leśniczówka Kluczkowice – Kluczkowice Osiedle

Lokalizacja

Opole Lubelskie
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.