Wincentego Pola

Wincentego Pola
Kontakt
Gmina Puławy
Miejscowość Janowiec - Puławy
Kolor szlaku zielony
Długość trasy 18,2 km

Opis obiektu: Wincentego Pola

18 kilometrowy, zielony szlak ma swój początek na rynku w Janowcu i biegnie przez skarpę wiślaną. Trasa mija Kazimierz Dolny zlokalizowany na drugim brzegu Wisły, podążając dalej przez miejscowości Nasiłów i Góra Puławska. Jej koniec znajduje się pod Pałacem w Puławach.

Szlak ma swój początek w janowieckim rynku, po schodach wiedzie na wzgórze zamkowe. Dalej szlak biegnie wzdłuż krawędzi skarpy wiślanej, porośniętej unikalna roślinnością kserotermiczna, z której roztaczają się wspaniałe widoki na Małopolski Przełom Wisły i położony na przeciwległym brzegu – Kazimierz Dolny. Dostrzeżemy także rezerwat faunistyczny “Krowia Wyspa”, rezerwat krajobrazowo-geologiczny “Skarpa Dobrska” oraz rozmieszczoną w wąwozie na lewo od wiatraka wieś Mięćmierz.
   Docierając do miejscowości Nasiłów, droga wcina się w węglanowe podłoże zbiegające po zboczu wąwozu uchodzącego do doliny Wisły. Na północny wschód od wąwozu znajduje się tarasowane wyrobisko nieczynnego kamieniołomu w Nasiłowie. Z Nasiłowa do Bochotnicy kursuje prom Serokomla, którym można się przeprawić na drugi brzeg Wisły. Aż do Góry Puławskiej szlak wiedzie wzdłuż Wisły. Po drodze mijamy  rezerwat Łęg na Kępie w Puławach – chroni on pozostałości typowego niegdyś w tym rejonie lasu łęgowego. Występują tutaj liczne gatunki obce tj.: dąb błotny, topole włoska i kanadyjska czy sosna wejmutka.
Wisłę przekraczamy starym mostem w Puławach. Szlak ma swój koniec pod pałacem Lubomirskich.

Przebieg szlaku: Janowiec PKS - ruiny zamku Janowiec - Nasiłów - Góra Puławska - Puławy Pałac

Lokalizacja

Puławy
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.