Gmina Puławy to gmina wiejska w powiecie puławskim. Położona jest po obu stronach Wisły. Charakteryzują ją wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe. Znajdziemy tu naturalne jeziora, dawne rozlewiska Wisły: Nur, Borowiec i Matygi, których otoczenie jest ostoją dla licznych gatunków ptaków: błotnika stawowego, kszyka, kokoszki wodnej i derkacza. Na terenie gminy funkcjonuje również rezerwat faunistyczny „Czapliniec”, chroniący kolonię łęgową czapli siwej. Teren gminy zachwyca nie tylko pięknem przyrody, ale i wyjątkowymi zabytkami, w których widać odbicie bogatej przeszłości. Północną granicę gminy wyznacza rzeka Wieprz.
Fakty historyczne:
- Tereny Gołębia i Góry Puławskiej do XIV w. podlegały kasztelanii sieciechowskiej.
- Początki Góry Puławskiej sięgają przełomu XV i XVI wieku.
- Podczas potopu szwedzkiego, w 1656 r., pod Gołębiem miało miejsce starcie wojsk króla Szwecji Karola X Gustawa z oddziałami wiernego Janowi Kazimierzowi – Stefana Czarnieckiego zakończone przegraną Polaków.
- Po zniesieniu kasztelanii sieciechowskiej, do 1972 r. Gołąb i Góra Puławska stanowiły odrębne jednostki administracyjne.
- Gmina Puławy powstała w 1973 r. w wyniku połączenia terenów gromadzkich rad narodowych w Gołębiu i w Górze Puławskiej.
Atrakcje w gminie:
- Kościół Parafialny pw. św. Floriana i św. Katarzyny
- Kaplica pw. Matki Bożej Loretańskiej (Domek Loretański)
- Kościół Parafialny w Górze Puławskiej
- Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu
- Stajnia “Bajka” w Leokadiowie
- Rezerwat “Czapliniec”
- Ranczo Alpaka w Łęce
Atrakcje w okolicy:
- Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
- Muzeum Nadwiślańskie oddział w Kazimierzu Dolnym i Janowcu
- Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Św. w Wysokim Kole