Końskowola

Kontakt
Gmina Końskowola
Telefon 81 881 62 01
e-mail ugkonskowola@post.pl

Opis obiektu: Końskowola

Gmina Końskowola zlokalizowana jest w środkowo-zachodniej części powiatu puławskiego. Jest to niepowtarzalne miejsce pod względem walorów przyrodniczych, jak i krajobrazowych. Można znaleźć tu tereny bogate w piękne, malownicze wąwozy lessowe, położone wśród lasów i pól różanych. Szczególnie południowa część gminy, która obejmuje Skowieszyn, Pożoge, Las Stocki oraz Stok wyróżnia się niesamowitą i urozmaiconą rzeźbą terenu.  

Historia Końskowoli 

Końskowola pierwotnie nosiła nazwę Witkowska Wola, zaś od połowy XV w. można było znaleźć ją pod nazwą Konińska Wola, gdy przejęli ją nowi właściciele Końscy. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiały się w zapisach Jana Długosza z 1442 r., który upamiętniał drugiego znanego właściciela Końskowoli  – Dziersława z Konina, jako rycerza.  W XVIII i XIX w. była ważnym ośrodkiem administracyjnym, handlowym i kulturalnym. Końskowola poniosła szczególnie ciężkie straty podczas II wojny światowej. W latach 1940-1943 istniał na terenie miejscowości obóz pracy, którego więźniowie zatrudniani byli przy budowie dróg, a w 1942 r. hitlerowcy urządzili tu obóz przejściowy, z którego wywieziono ponad 4 tys. Żydów na zagładę do Sobiboru i Treblinki.     

W 1870 r. Końskowola utraciła prawa miejskie i od tamtej pory utrzymuje status osady.

Gdzie znajduje się Końskowola?     

Końskowola to osada położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim i jest siedzibą gminy Końskowola. Miejscowość leży na Wysoczyźnie Lubartowskiej, nad rzeką Kurówką, 2 km od Puław, 21 km od Kazimierza Dolnego oraz 24 km od Nałęczowa. Wcześniej położona historycznie w ziemi sandomierskiej, obecnie znajduje się w ziemi lubelskiej.

Noclegi Końskowola     

Końskowola to urokliwa gmina, która oferuje różnorodne możliwości zakwaterowania. Znajdujące się tutaj noclegi zapewniają komfortowy wypoczynek zarówno w przytulnych pensjonatach, jak i nowoczesnych hotelach. Wybierając noclegi w Końskowoli, można cieszyć się spokojem i bliskością natury, a także łatwym dostępem do lokalnych atrakcji.

Restauracje Końskowola

Końskowola to idealne miejsce dla miłośników dobrej kuchni. Znajdujące się tutaj restauracje serwują różnorodne dania, które zadowolą każde podniebienie. Od tradycyjnej kuchni polskiej po nowoczesne potrawy – w Końskowoli każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierając restauracje w tej gminie, można liczyć na smaczne jedzenie, przyjemną atmosferę i profesjonalną obsługę.

Atrakcje Końskowola

Końskowola to gmina pełna ciekawych atrakcji turystycznych. Od historycznych zabytków po malownicze trasy spacerowe – każdy turysta znajdzie tu coś interesującego. Atrakcje w Końskowoli oferują zarówno możliwość aktywnego spędzania czasu, jak i relaksu w pięknym otoczeniu. Wybierając Końskowolę jako cel podróży, można liczyć na niezapomniane wrażenia i bogatą ofertę turystyczną.

La'Lawenda to niepowtarzalna plantacja lawendy. Właściciele kontynuując ponad 30-letnie rodzinne tradycje szkółkarskie założyli plantację w 2018 r. Na jej terenie znajduje się ok. 5600 krzewów, które posadzone są w osiemnastu 45-metrowych rzędach. Są to przede wszystkim odmiany lawendy wąskolistnej, takie jak: Hidcote, Munstead, Beate, Siesta i Silver Mist. Natomiast w 2019 r. pole zostało powiększone o kilka odmian lawendy pośredniej: Platinum Nico i Grosso, które znajdują się w dwunastu 300-metrowych rzędach.

Manufaktura Różana jest rodzinnym gospodarstwem, które od 10 lat dzieli się z innymi swoją pasją i zamiłowaniem do róż. Plantacja położona jest w niewielkiej miejscowości Stara Wieś, która znajduje się w gminie Końskowola, gdzie od dawna pielęgnowane są długie i bogate tradycje uprawy krzewów i roślin ozdobnych. Warto podkreślić, że tradycje różane w tym regionie zostały zapoczątkowane przez miłośniczkę kwiatów i ogrodów Księżną Izabelę z Czartoryskich, dzięki której w Końskowoli powstał pierwszy ogród różany.

Co warto zobaczyć w Końskowoli? 

Wartym uwagi zabytkiem Końskowoli jest Kościół Farny pw. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła, którego metryka sięga, aż XIV w., natomiast sam kościół został ufundowany w XVI w. przez Andrzeja Tęczyńskiego, który ówcześnie był wojewodą lubelskim i kasztelanem krakowskim. Kościół ten góruje w centrum miejscowości gdzie zachował się dawny układ urbanistyczny z rynkiem i klasycystycznym ratuszem, wzniesionym w 1775 r. z fundacji Aleksandra Augusta księcia Czartoryskiego. Obecnie znajduje się tam siedziba straży pożarnej.

Inne godne uwagi obiekty historyczne znajdujące się na terenie Końskowoli, to:

  • Kościół pw. św. Anny postawiony w stylu renesansu lubelskiego,
  • Dwór Tęczyńskich, który pełnił niegdyś rolę plebanii,
  • Folwark z XVIII w. ze spichlerzem – dawna siedziba administracji nadwiślańskich posiadłości Książąt Czartoryskich, nazywanych „kluczem końskowolskim”            

Na terenie Końskowoli odbywa się coroczne święto znane jako „Święto Róż”, podczas którego promowane są tradycyjne uprawy róż oraz roślin ozdobnych.

Aktywny wypoczynek w Końskowoli

W Końskowoli nie zabraknie także atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wielbiciele sportów wodnych mogą wybrać się na spływ kajakowy rzeką Kurówką, która stanowi prawy dopływ Wisły i jest wymagającym wyzwaniem dla kajakarzy z uwagi na liczne meandry. Spływ ten organizowany jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach, a jego trasa przebiega przez Szumów – Opoke – Puławy.

Dużych doznań przyrodniczych, jak i kulturowych można zaczerpnąć także podczas spacerów szlakami pieszymi:

  • trasa czerwona – prowadzi przez Skowieszyn, Stary Pożóg i Las Stocki, ma 14 km długości i poprowadzona jest zarówno drogami asfaltowymi, jak i polnymi
  • trasa żółta – prowadzi przez Skowieszyn, Stary Pożóg i Las Stocki, ma 9,2 km długości, a jej głównym walorem są trasy poprowadzone szerokimi drogami, pośród malowniczych pól różanych oraz wzdłuż lasu
  • trasa zielona – stosunkowo krótka, posiada 6,8 km długości – i jest poprowadzona głównie ulicami asfaltowymi

Lokalizacja

Końskowola
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.

Noclegi Końskowola

Szlaki Końskowola